Milli Eğitim Bakanı Özer’den dikkat çeken makale

Geçtiğimiz haftalarda Ziya Selçuk yerine göreve gelen ve geldiği günden itibaren dinamik yapısı ile dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir grup akademisyen ile birlikte eğitim konulu bir makale kaleme aldı.

Ortaöğretime geçiş sistemi temalı makalede sistem değişimlerinin öğrencilerin başarısı üzerine nasıl bir negatif etki bıraktığı anlatıldı.  Başlığı “Ortaöğretime Geçiş Sistemlerindeki Değişikliklerin Matematik Başarısına Etkisi” olan söz konusu makalede ortaöğretime geçiş sisteminde kapsamlı sistem değişikliği yapıldığı yıllarda başarının nasıl düştüğü gösterildi.

Özellikle 2013-2014 eğitim öğretim yılında getirilen TEOG ve 2017-2018 öğretim yılında getirilen LGS sonrasındaki düşüşlere değinen makalede LGS sonrası düşüşün TEOG’a göre daha düşük olduğu konu edildi.

Öte yandan kapsamlı sistem değişimlerinin olmadığı yıllarda öğrenci başarısının aksine artışına dikkat çekildi. Makalede herhangi bir sistem değişimi yapılmadığı yıllarda matematik başarısının arttığı görüldü.

MİLYONLARCA ÖĞRENCİ İNCELENDİ

Bakan Özer ve bir grup akademisyenin bu ortak çalışmasında 12.2 milyon öğrenci üzerinde incelemeler yapıldı. Makaleye göre 4+4+4 sisteminde öğrenci başarısında bir düşüşün olmadığı vurgulandı.

Makalede Mahmut Özer dışında imzası olan isimler ise şu şekilde;

nkara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Bekir S. Gür, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik Ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nden (SESRIC) Ahmet Öztürk ve Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Eren Suna

MAKALEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et