Milli Eğitim Bakanı Özer duyurdu: Ara tatil sonrası müjdeler var

Ara tatil yaklaşıyor. Öğrenciler ve öğretmenler Kasım’ın ortasında 1 haftalık bir dinlenme periyoduna girecekler. Öğretmenler ve öğrenciler toplam 10 gün dinlenecekler. Milli Eğitim Bakanı Özer, geçtiğimiz gün öğretmenlere müjde vererek, ara tatilde evde olacaklarını söylemişti. Bununla yetinmeyen Bakan Özer bir müjde daha verdi.


Önceki gün birbirinden kritik açıklamalar yapan Bakan Özer, 2.5 yıldır pandemi ile boğuştuklarını, bu nedenle büyük zorluklar yaşadıklarını, bu kapsamda ilk önlemlerinin okullarda yüz yüze eğitime ara vermek olduğunu açıklayan Bakan Özer, aşılama çalışmaları ile birlikte yeniden yüz yüze eğitime geçtiklerini ve bu sayede tedbirler doğrultusunda okullarda eğitimi sürdürebildiklerini hatırlattı.

Son günlerde artan vaka sayılarına grip de eklenince okulların hedefe konulduğunu bildiren Özer, şu an okulları kapatmak gibi bir lükslerinin olmadığını da açıklamalarına ekledi.

ARA TATİL SONRASI DEĞİŞİMLER

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın konuğu olan Bakan Özer, Kasım ortası ara tatilden sonra birbirinden önemli adımlar olacağını da belirtti. Konu ile ilgili açıklamasında Bakan Özer;

Önümüzdeki hafta 15-19 Kasım tarihleri arasında bir haftalık ara tatil var. Bu tatil sonrası 6 ve 10’uncu sınıfların eksiklerine bakacağız. Özellikle Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında öğrencilerimize destekleme kursu açacağız. Bizim geliştirdiğimiz sistem merkezi eğitim sistemi değil. Biz illere inisiyatif bıraktık. Öğrenci sayısı fazla sınıflar olabilir. Deprem çalışmalarından dolayı belli okullarda öğrenciler kümelenmiş olabilir. İl milli eğitim müdürlerimizi istediği kadar tasarruf yapabilirler. Gerekirse 40 dakikalık ders süresini 30 dakikaya düşürebilirler. İkili eğitime geçebilirler. Lokal kararlar alabilirler. Ana kurallara bağlı olunarak yerel kurallar alınabilir. Valiliklerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüklerimiz gereken kararları alabilirler.

Artık bizim gelinen noktada odaklanmamız gereken şey, eğitimde fırsat eşitliğine ve okullar arasındaki başarı farkını azaltmaya kaliteyi artırmaya bir vatandaşın çocuğunun gönül rahatlığıyla mahallesindeki okula göndermeyi ihtiyacı var. 4 öncelik koyduk. Okul öncesi eğitime erişimi artırmak. Okul öncesi eğitim yaşam boyu sadece bilişsel değil becerileri artıran eğitimlerden biridir. Öğretmenlerle ilgili çok kapsamlı bir eğitim paketi hazırladık. Çok kapsamlı bir eğitim vereceğiz. Çok ciddi kaynaklar ayırdık. Ağırlığı burada yeni başlayan öğretmenlere vereceğiz. Adaptasyonları ile ilgili ciddi eğitim vermek lazım. Dördüncü noktada mesleki eğitim. Mesleki eğitimde asıl yaptığımız şu son 3 yıldan beri iş vereni biz eğitim içerisine dahil ettik. İşverenler artık mezunu beklemiyor eğitim sürecine dahil oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et