Milli Eğitim Bakanı altını çizdi: “Okulların kapanması için”

Yeni hafta yaklaşırken tüm gözler kabinede olacak. Kabinede konuşulacak konulardan biri de okullar. Bu nedenle okullar kapanır mı? sorusu gündemin bir numaralı gündem maddelerinden biri haline gelmiş durumda. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un açıklamaları bu nedenle gündemin en önemli maddesi haline geliyor.

Bugün CNN Türk’te 5N1K programına katılan Bakan Selçuk’a bu konu soruldu. Bakan Selçuk bir kez daha topu il valiliklerine attı. Bakan ayrıca EBA’daki son durum ve eğitim hayatındaki sorunları konu edindi.

OKULLAR KAPANACAK MI?

Bakan Selçuk bu konudaki açıklamalarında bir kez daha süreci daha yakından takip ettiklerini, risk haritasından hangi illerde durumun nasıl olduğunu söylerken;  “Tabii ki ilin durumu neyi gerektirirse öncelik sağlık dediğimiz için o ilin valiliği bu kararları alabilir. Gün gün hepimiz duyuyoruz. Burada ‘yerinde karar’ kavramı çerçevesinde ‘hangi illerde ne oluyor?’ takip ediyoruz. Çocuklarımızın bazı kayıpları var. İlkokullardaki öğrenmeye ilişkin kayıpların daha yüksek olduğunu görüyoruz. İlkokulları ve köy okullarını açık tutmayı karar altına aldık. Sosyal duygusal becerilerle ilgili durum bizim açımızdan çok çok önemli. ” dedi.

Bakan Selçuk okulların açık veya kapalı kalma kararının İl Valiliklerinde olduğunu belirtti.

Buna rağmen kabineden aksi bir karar çıkabilir.

PANDEMİ NESLİ KAYIP NESİL Mİ?

Pandemi nedeniyle bir neslin 1 yıldır uzaktan eğitim imkanları ile devam ediyor olması yavaş yavaş bu nesli ‘kayıp nesil’ olarak adlandıranların sayısını arttırdı. Bakan Selçuk bu ifadeye karşı çıktı. Böyle bir ifadenin doğru olmadığını söyleyen Bakan Selçuk;

Ben kişisel olarak bu tür ifadeleri çok doğru bulmuyorum. Biz yapıcı bir bakış açısına sahip olmayı önemsiyoruz. Çocukların kaybından söz ederken hangi çocuğun neyi kaybettiğinden araştırmaya dayalı söz etmemiz lazım. Ben il il okul okul dolaşıyorum. Çocuklarımızla ilgili araştırmalar yaptırıyorum. Hiçbir veri olmadan bir kayıp nesil olacaktır şeklinde konuşmak çocuklarımızın geleceğini tanımlamak açısından doğru değil.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et