Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Her mahalleye kurs geliyor

Türkiye’de eğitim politikaları sadece öğrenme çağındaki çocuklar için değil, tüm vatandaşların eğitimi ve nitelik kazanması üzerine kurulmuş durumda. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı dönem dönem farklı projeler ile vatandaşların eğitime ulaşmasını kolaylaştırmaya çalışıyor. Bu projelerden biri yakın zamanda hayata geçecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘tan gelen açıklamaya göre her mahalleye gelecek olan bazı kurslar ile vatandaşların eğitime ulaşımı arttırılacak. Projenin adı ise “Hayat boyu öğrenen mahalle” olarak belirlendi.

Bu proje kapsamında her mahallede bulunan okullarda zaman, yaş, eğitim düzeyi fark etmeksizin çeşitli programlar olacak. 81 ilde yapılacak uygulama pilot il seçilmesi ile ilk olarak İstanbul’da başlayacak. Diğer illerde bir sonraki yıl (2021-2022) eğitim öğretim yılında yapılacak.

HAYAT BOYU ÖĞRENEN MAHALLE NEDİR?

Bakan Selçuk’tan gelen açıklamaya göre her mahallede yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi fark etmeksizin açılacak olan eğitimlere ‘Hayat Boyu Öğrenen Mahalle’ ismi verilecek. Bakan konu ile ilgili açıklamasında;

“Uygulama ile her mahalleden seçilen en az bir okulda, örgün eğitimi aksatmayacak şekilde halk eğitimi kursları açılacak. Seçilen bu okullar, halk eğitimi merkezlerimizin birer şubesi niteliğinde olacak.” 

ifadelerini kullandı.

Vatandaşların halk eğitim kurslarına erişiminin zor olduğunu belirten Bakan Selçuk, kurslara erişimden kaynaklı eksikliğin bu kurslar ile kapatılacağını ifade etti. Uygulamanın ülke genelin 32 bin mahalleye erişmesi bekleniyor. Mahalleyi temsilen muhtarlar projenin başında olacak ve bölgede gerekli kurs ve eğitimleri il-ilçe milli eğitim müdürlükleri ile birlikte koordine edecek.

KURSLAR İLE BİLGİLER BU SAYFADA OLACAK-TIKLA-ARAMIZA KATIL-KAÇIRMA

Bir Cevap YazınCevabı iptal et