Millet Kütüphanesi’nde çocuklar ve gençler için bilim-teknoloji etkinlikleri

Ankara’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisindeki en önemli eserlerden biri olan Millet Kütüphanesi’nde etkinlikler devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Eğitim Merkezi ve Atölyeler bölümündeki “Keşif”, “Tasarım ve Üretim” ile “Teknoloji” atölyelerinde yapılan bu etkinliklere 5 ila 17 yaş arası gençler katılabiliyor.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen bu etkinliklerde alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan robotik kodlama, mobil uygulama, ahşap tasarım, geometrik şekillerle üç boyutlu piramit ve prizma yapımı gibi tasarım ve modelleme ile elektronik programlamaya yönelik etkinlikler yer alıyor.

Şimdilik salgın nedeniyle az sayıda katılımcı ile düzenlenen etkinlikler, katılımcı çocukların bilim ve teknolojiye olan ilgisini arttırmak yanında temel seviyede kodlama, teknoloji ve elektronik programlama bilgisi alması için düzenleniyor.

NASIL BAŞVURULUR?

Millet Kütüphanesi’ndeki bu etkinliklere başvurmak için ilk olarak;

https://www.mk.gov.tr/ internet sitesine gidin. Ardından ana sayfanın alt kısmında etkinlikleri bulun (şu an eski etkinlikler görünüyor. Bayramdan sonra yenilenecek. Şu an başvurmayın)

Güncel bir etkinlik üzerine tıkladığınızda alt kısımdan size kayıt olmanız için bir alan da verilmiş durumda.

FAYDALI ETKİNLİKLER

Millet Kütüphanesi’ndeki etkinlik ve atölyeler ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Eğitim Merkezi ve Atölyeler Koordinatörü Ayhan Bozkurt;

“Örneğin; Keşif Atölyesi’nde barınak etkinliğimiz var. Burada çocuklar, canlılar ve insanların ne tür yapılarda barındığını, barınak kavramının ne olduğunu anlıyor ve bir barınak yapmaya başlıyor. Da Vinci Köprüsü etkinliğinde, köprü kavramını anlıyor, sonrasında hep beraber Da Vinci köprüsünün bir prototipini yapıyorlar. Teknoloji Atölyesi’nde ise mobil uygulama, robotik kodlama, insansı robotları görüyorlar. Tasarım ve Üretim Atölyesi’nde ahşap tasarımı, ‘Kendi Yük Gemimi Tasarlıyorum’, ‘Uçak Kanadı Tasarlıyorum’ gibi çocuklara prototiplemeyi, tasarım odaklı düşünmeyi öğreten birçok etkinlik var.” ifadeleri ile etkinliklerden bahsetti.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et