Mezun olmayan formasyon alamaz mı? Açıklama geldi

YÖK, pedagojik formasyonun döndüğünü açıkladığı günden beri, yeni formasyon kuralları üzerine çalışıyordu. Formasyon nasıl olacak? sorusu bir çok kişi tarafından araştırılıyordu. Kısa bir süre aranın ardından öğretmen adayları yeniden formasyon alabilecekler. Fakat YÖK bugün bölüm okuyanlara kötü bir haber verdi. Haberi alan mezun olmayan formasyon alamaz mı? sorusunu sormaya başladı.

ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLMAYAN FORMASYON ALAMAZ

YÖK, geçtiğimiz günlerde Pedagojik Formasyon usul ve esaslarını belirlemişti. Uzun bir yazı paylaşan YÖK’ün yayınını sizler için inceledik. Yazıya baktığımızda gözümüze çarptı ki, artık mezun olmayan bölüm öğrencileri formasyon alamaz.

Yani artık kişiler alanında formasyon alabilmek için önce mezun olmak zorundalar. Bir diğer kötü haber ücrette. Maddelere göre; Pedagojik formasyon sertifika programı ücretinin halihazırda Eğitim Fakültesi ikinci öğretimi için belirlenen rakamın üç katına kadar ücret talep edebilebilecek.

Fakat müjde sayılabilecek bazı madde de yok değil. Bu maddeler YÖK tarafından şöyle açıklanmış;

  • YÖK onayı olmadan senatolar tarafından formasyon için öğrenci alımına çıkılabilecek.

Ayrıca bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı artık atamalarda tezsiz yüksek lisans eğitimi ve formasyonu birlikte kabul edecek. Bunun nedeni ise açılan yüksek lisans eğitimlerine çok az sayıda başvuru alınması oldu.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et