Meslek liseleri için yeni misyon

Ülkemizde son dönem politikaları ihracat üzerine kurulu. Ekonomide yaşanan köklü değişimi desteklemek için bu yönde eğitim de gerekiyor. Meslek liseleri de tam olarak bu misyonu yüklenecek. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinin yeni dönemde ihracatta önemli rol oynayacağını söyledi.

Antalya’da bir okulun kütüphane açılışına katılan Özer, mesleki eğitimin öneminden söz etti. Mesleki eğitimin öneminin Covid-19 sürecinde daha çok belli olduğunu söyleyen Özer;

“Salgının ilk şokunun atlatılmasında mesleki eğitim öğretmen ve öğrencilerimizin topluma inanılmaz katkısı oldu. O günlerde dünyadaki ülkelere bakarsanız, maske bulamayan ülkeler vardı. Yaklaşık 2 yıllık süreç içerisinde ve halen meslek liseleri, tüm okullarımızın, şehirlerimizin Kovid-19’a karşı koruyucu aparatını üreten okullar oldu.” dedi.

Meslek Liseleri Mahmut Özer

MESLEK LİSELERİ İÇİN İHRACAT VİZYONU

Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitime önem verdiklerinin altını çizen Özer, bu kapsamda Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı ile iş birliğine giderek mesleki ortaöğretim kurumlarında patent, faydalı model, tasarım ve marka geliştirilmesi ve tesciline yönelik 81 ilde eğitim çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Meslek liselerinin ihracatta önemli rol oynayacağını söyleyen Özer;

“Artık meslek liseleri üretimin ötesinde, ürettiği şeylerde inovatif yaklaşımlar geliştirerek patentten faydalı modele, markadan tasarıma kadar çok farklı spektrumda ürünler üretip, tescilini alıyor. İnşallah 2022’deki hedefimiz tescili alınan ürünlerin ticarileşmesi. Artık mesleki eğitim, ürettiklerini iş dünyasında ticarileştirmeye dönüştüren, ürettiği ürünleri dünyanın farklı noktalarına ihraç edebilen bir hale gelecek. Artık mesleki eğitim Türkiye’nin umududur.” dedi.

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et