MESEM İrtibat büroları açıldı

Ülkemizde son zamanda bir çok kişinin cep telefonuna Mesleki Eğitim Merkezi konusunda bildirim gidiyor. Lise eğitimine devam etmemiş, eğitim öğretim dışı kalmış bir çok kişinin Mesleki Eğitim Merkezi başvurusu kabul edilecek. Kısa adı MESEM olan Mesleki Eğitim Merkezleri, 81 ildeki tüm Meslek Liseleri bünyesinde açıldı. Amaç sanayi alanında kalifiye eleman yetiştirmek. Öte yandan bugünden itibaren MESEM İrtibat büroları tüm sanayi bölgelerinde hizmet veriyor olacak.

Bir süredir Mesleki Eğitim konusuna fazlaca eğilen Milli Eğitim Bakanlığı, İllerde MESEM kurmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile protokol imzalandı. Türkiye’nin sosyoekonomik kalkınma modelinin en önemli araçlarından biri olan mesleki eğitim için artık çok daha dinamik bir sürece girilmiş durumda. MESEM irtibat büroları da tam olarak bu noktada devreye girecek.

İLGİLİ HABER: MESEK (MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ) NEDİR?

Mesleki Eğitim Merkezi nedir? Kimler kayıt olabilir?

 

77 İLDE MESEM İRTİBAT BÜROSU

Ülkedeki sanayi istihdamına eleman sıkıntısı yaşatmayacak ve büyük bir mesleki atılım gerçekleşmesine neden olacak Mesleki Eğitim Merkezi için şu an için 77 ildeki 251 Organize Sanayi Bölgesi’ne irtibat bürosu açılmış durumda.

Ayrıca 251 OSB ile 4 sanayi sitesinde en az bir mesleki ve teknik Anadolu lisesi ya da mesleki eğitim merkeziyle eşleştirilerek toplam 255 sanayi bölgesine 255 mesleki eğitim merkezi irtibat bürosu açıldı.

n az bir mesleki ve teknik Anadolu lisesi ya da mesleki eğitim merkeziyle eşleştirilerek toplam 255 sanayi bölgesine 255 mesleki eğitim merkezi irtibat bürosu açıldı.

ASGARİ ÜCRET VE SİGORTA

MESEM bünyesine kayıt olanlara eğitimleri boyunca asgari ücretin yüzde 30’u kadar ücret ödemesi, ek olarak da GSS adını verdiğimiz Genel Sağlık Sigortası primleri iş kazası durumları için yapılıyor.

Çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesi verilebilen bu eğitimlere katılımda da herhangi bir ücret aranmıyor.

2022 yılı mesleki eğitim açısından çok daha hareketli, faydalı ve dinamik geçecek gibi görünüyor. MESEM bünyesinde hem pratik, hem teorik eğitimler insanları bekliyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et