Memurların yeni zam teklifi için verdiği süre bitti: Şimdi ne olacak?

Memur-Sen ile hükümet arasında yapılan ve 2022-2023 yılları için memur ve memur emeklisinin maaş zamları ve haklarının netleşeceği 6.Dönem Toplu Sözleşme için kritik günler yaşanıyor. Bilindiği üzere Memur-Sen, henüz Ağustos ayının başında teklifini vererek, hükümetten karşı teklif beklemeye başlamıştı. Fakat hükümetin verdiği karşı teklif memurları memnun etmenin uzağından dahi geçemedi. Memur-Sen, hükümete yeni teklif için 16 Ağustos bitimine kadar süre verdi. 16 Ağustos bitmek üzere ve memura yeni zam teklifi gelmedi.

12 Ağustos’ta teklif yapan hükümet; 2022 için altı aylık dönemler halinde yüzde 5+6 ve 2023 için ise yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklif etmiş, 3600 ek gösterge konusunun da önümüzdeki 2 yılda çözüleceği sözünü vermişti.

Memur-Sen ise söz konusu zam teklifinin bir hayli yetersiz olduğunu söylemiş ve hükümetten 16 Ağustos sonuna kadar yeni zam teklifi beklediklerini söylemişti.

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre Memur-Sen’in cuma günü kitlesel olarak yaptığı basın açıklamalarında da bu talepler anımsatılırken, “Toplu sözleşme bir oldu-bittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak, 5. dönem toplu sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkan tanıyacak şekilde pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz” denmişti.

ŞİMDİ SIRA MEMUR-SEN’İN HAMLESİNDE

Memur-Sen’in verdiği süre doldu. Fakat hükümetten teklif gelmedi. Duruma göre Memur-Sen bir kaç gün daha mühret verebilir. Fakat sözleşmenin 22 Ağustos 2021 tarihine kadar mutlaka imzalanması gerekiyor.

Eğer uzlaşı 22 Ağustos’a kadar sağlanamazsa konu hakem heyetine gidecek. Hakem heyeti 31 Ağustos’ta memura yeni zamları sunacak.

Öte yandan Memur-Sen 19 Ağustos’ta bir eylem de yapacak.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et