Memura vergi muafiyeti gelecek mi?

Memurlar heyecanla kendilerine yönelik gelecek ek zam haberini bekliyor. Bu noktada motivasyon asgari ücrete gelecek büyük zam oldu. Asgari ücretliler yüzde 50 oranında artış ile sevindi. Ayrıca TBMM’ye sunulan yasa teklifinde asgari ücretlinin vergiden muaf olmasına karar veriliyor. Bu da artıştaki en büyük etmen. Memura vergi muafiyeti ise Memur-Sen tarafından talep edildi.

Asgari ücretlinin vergiden muaf olması üzerine açıklama yapan Memur-Sen, bu konuda atılacak adımların da çok önemli olduğunu söyledi.

Asgari ücretli için hazırlanan tasarı şu şekilde;

memura vergi muafiyeti

Söz konusu tasarıda sadece asgari ücretli tanımı mevcut.

MEMURA VERGİ MUAFİYETİ İSTENDİ

Bugün sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, asgari ücretliye gelen vergi muafiyetinden memurların da yararlandırılmasını istedi. Memura vergi muafiyeti ile memurların da büyük oranda rahatlayacağını söyleyen Yalçın şu ifadeleri kullandı.

1-Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundadır. Kanun teklifine göre muafiyet;yalnızca asgari ücretin aylık brüt tutarını aşmayan “asgari ücretlilere” getirilmektedir.

2-Teklif edilen düzenleme; asgari ücret tutarı kadar gelir vergisi muafiyeti değil, yalnızca asgari ücretlilerin vergi dışı bırakılmasını sağlıyor. Başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin bu muafiyetten yararlandırılmaması vergide adalet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

3-Teklif metni; sosyal adaletin göz ardı edildiği, farklı gelir grupları arasında adalet sağlama hassasiyetinin hissedilmediği, gelir vergisinin maaş ve ücretleri eritme unsuruna dönüşme özelliğinin sona erdirilmediği bir bakışla hazırlanmıştır.

4-Kamu görevlilerinin alım gücü,gelir vergisi kesintisiyle azalmakta,giderleri artmakta,gelir dağılımında adalet sağlanamamaktadır. Kamu görevlileri,bunun somut örneğini bordrolarına(*) yansıyan vergi kesintisinde görmekte,maaş kuşa dönmektedir.

5–Yapılması gereken basit; sosyal hukuk devleti olmanın gereği, kanun teklif metninin,kamu görevlileri ve sabit gelirlilerin almış oldukları maaş ve ücretlerin de gelir vergisinden muaf tutulacak şekilde değiştirilmesidir. Türkiye,memurunu gözetecek ve bunu yapacak güce sahiptir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et