Memur-Sen’den son dakika 3600 ek gösterge açıklaması

Öğretmen kadrosu dahil milyonlarca memurun şu ara farklı bir heyecanı var. 2 yıldan uzun süre önce sözü verilen 3600 ek gösterge sorunu çözülüyor. Son zamanlarda üst üste ve hızlı yaşanan gelişmeler 3600 ek gösterge için yenir bir heyecanın oluşmasına neden oldu. Hasret bitiyor. Milyonlarca kişi 1.5 yıl kadar sonra 3600 ek gösterge alacak. Öte yandan bugün Memur-Sen’den son dakika 3600 ek gösterge açıklaması geldi.

Önceki gün Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen’in Bursa’daki teşkilat buluşmasına katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, buradaki konuşmasında eğitimin gündemine dair bir çok konuya değindi. Özellikle öğretmen olanların uzun zamandır beklediği 3600 ek gösterge Yalçın’ın gündeminde bir numaralı konu maddesiydi.

Özellikle son yapılan 6.Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerini değerlendiren Yalçın, burada sözleşmeli personele kadro ve 3600 ek gösterge konusunda büyük kazanımlar elde ettiklerini söyledi.

3600 EK GÖSTERGE MÜCADELESİ

Özellikle 3600 ek gösterge konusunda Memur-Sen’in toplu sözleşme öncesi ve sonrasında büyük çabasının olduğunu hatırlatan Ali Yalçın;

“Bunların ikisi de 2022 yılı içinde yetkili konfederasyon Memur-Sen ile çalışılacak ve tamamlanacaktır. Bugünlerde siyasette bir tartışma var. ‘3600’ü kim teklif etti?’ diye. 3600 ek gösterge, 6 dönem toplu sözleşmenin tamamında Memur Sen’in teklif ettiği bir maddedir. Dolayısıyla teklif bize aittir. Toplu sözleşme kararı bize aittir. Buna ilişkin vaat Cumhurbaşkanımıza aittir. 2022 yılı içinde çalışacağız tamamlayacağız. İcraat da Sayın Cumhurbaşkanımıza nasip olacaktır diye düşünüyoruz. Bu tartışmaya girmeksizin 3600’ün kapsamına ilişkin bütün kamu görevlilerinin beklentilerini karşılayacak, ek gösterge sistematiğini adil bir şekilde düzenleyecek çalışmayı da bir an önce başlatmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile bu konuya ilişkin bir mutabakat sağladık. Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda buna ilişkin bir startı vereceğiz kasım ayı içinde.” ifadelerini kullandı.

3600 ek gösterge ne demek? Öğretmen olanlar nasıl faydalanacak? Kimleri kapsayacak?

TYP’DE GÜVENLİK ALINMADI

Uzun zamandır beklenen okullara güvenlik alımının bu yıl olmadığını da hatırlatan Memur-Sen Başkanı Yalçın, bunun büyük bir eksiklik olduğunu ve eğitimde en önemli sorunun şu an için personel eksikliği olduğunu belirtti. Özellikle güvenlik alınmamasının büyük eksik olduğuna vurgu yapan Yalçın, bu konuda acilen adım atılması gerektiğini söyledi. Yalçın aynı zamanda okullarda hizmetli açığını da belirtti.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et