MEB’ten ölçme ve değerlendirme konusunda dev adım

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de sıkça üzerinde durduğu Ölçme ve Değerlendirme konusunda adımlar atılıyor. Bakanlık bugün yaptığı açıklamada 81 ildeki merkezlerde Ölçme ve Değerlendirme işlerinin yoğun biçimde yapıldığına dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci başarı araştırmalarını koordine etmek ve süreçleri yönetmek üzere 81 ilde ölçme ve değerlendirme merkezi kurdu.

MEB’den yapılan açıklamaya nazaran, optik okuyucu, baskı makinesi, bilgi iletişim teknolojileri benzer biçimde altyapılarla donatılan merkezlerde çalışacak öğretmenler, eğitimlerini tamamlayarak birimlerinde göreve başladı.

MEB'ten ölçme ve değerlendirme konusunda dev adım

Her ilde kurulan ölçme ve değerlendirme merkezleri, PISA ve TIMSS gibi uluslararası düzeyde ve ulusal çapta yapılacak öğrenci başarı araştırmalarını koordine etmek ve süreçleri yönetmek üzere kullanılacak. Öğrenci başarı araştırmalarından elde edilen bulgular ve hazırlanan raporlar, okul ve il yönetimleri ile süreçleri iyileştirmeleri için paylaşılacak.

Öğrenci ve öğretmenlerle 7 aydır paylaşılan yardımcı kaynakların üretilmesine önemli katkı sağlayan bu merkezlerin katkılarıyla hazırlanan 36 milyon yardımcı kaynak kitap, basılı olarak öğrencilere ücretsiz dağıtıldı. Öğrencilerin eksikliklerini gidermek için ücretsiz sunulan destekleme ve yetiştirme kurslarına yönelik periyodik ölçme ve değerlendirmeler de bu merkezler tarafından yürütülüyor.

– 150 bin soruluk dijital platform oluşturuldu

İlk kere 81 ildeki ölçme ve değerlendirme merkezlerini birleştiren bir dijital sual hazırlama platformu oluşturuldu. Böylelikle illerdeki merkezlerin sual üretme kapasitesi artırıldı ve hazırlanan soruların tüm okullarda kullanılabilmesi sağlandı.

Bu platform üzerinden şu ana kadar 150 bin soruluk bir sual havuzu oluşturuldu. Ölçme ve değerlendirme merkezlerince illerde öğretmenlere eğitimler de verilmeye başlandı.

Bakan Mahmut Özer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Bakanlığın ölçme ve değerlendirme kapasitesini güçlendirmek için 81 ilde kurdukları ve altyapı ile insan kaynağı ihtiyacını da giderdikleri ölçme ve değerlendirme merkezlerinin, tüm süreçlere etken katkı verdiğini vurguladı. Özer, şunları kaydetti:

“İl düzeyinde yerel ölçme ve değerlendirme eğitimlerinden ulusal ve uluslararası öğrenci başarı araştırmalarının yürütülmesine kadar çok sayıda fonksiyonu bulunan merkezlerimiz her yeni projemize de etken katkı sunuyor. Öğretmen ve öğrencilerimizin ilgiyle takip etmiş olduğu yardımcı kaynak destek paketlerinin üretilmesinde de bu merkezlerimiz çok önemli destekler verdi. Ek olarak 81 ilde ölçme ve değerlendirme merkezlerini birleştiren tümleşik bir dijital sual hazırlama platformunu ilk defa kurarak, tüm illerin katkılarını almaya ve kullanmaya başladık. Yeni oluşturulan soru havuzu için şu ana kadar 150 bin sual hazırlandı. Her geçen gün kapasitesi artan bu merkezlerimiz ile Bakanlığımızın ölçme ve değerlendirme kapasitesi çok daha güçlü hale gelecektir. Bu süreçleri başarı ile yürüten Bakan yardımcım Sadri Şensoy’a, çalışma dostlarına, 81 ilde ölçme ve değerlendirme merkezlerinde vazife yapan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et