MEB’ten o okul mezunlarına üniversite ve iş müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bugün bir müjde geldi. Hafif zihinsel engeli bulunan öğrencilerin eğitim gördükleri Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerine yönelik gelen müjde binlerce aileyi sevindirdi. MEB’in verdiği müjde kapsamında artık Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri YKS’ye girebilecekler. Ayrıca İstanbul Sanayi Odası ile anlaşan bakanlık, bu okuldan mezun öğrencilerin üniversiteyi bitirmeleri halinde istihdam garantisini de vermiş durumda.

Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki yıldan itibaren hafif zihinsel engelli öğrencilerin Özel Eğitim Meslek Okulu sonrasında üniversitelere girişini sağlamak için YKS’de yönetmelik değişikliği yapacağını ilan etmiş durumda. İSO ise bu öğrencilere iş becerilerini arttırmaları ve deneyim kazanmaları için istihdamda öncelik sağlayacağını ifade etti.

Türkiye’de gün itibari ile 184 özel meslek okulu yer alırken, bunların büyük çoğu İstanbul’da bulunuyor. Bu 184 okulda toplam 13 bin öğrenci eğitim almakta.

İSO ile MEB arasındaki anlaşmanın ardından bir açıklama yapan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan;

“Şimdi bu iş birliğimizi özel eğitim meslek okullarında eğitim alan yavrularımız için genişletme kararı aldık. Bu amaçla İstanbul’da 21 özel eğitim meslek okulunda eğitim alan öğrencilerimizin işletmelerde beceri eğitimlerini sağlıklı bir şekilde almaları ve mezun olduklarında işletmelerde öncelikli olarak istihdam edilebilmeleri için koordinasyon desteği sağlayacağız. Ayrıca, bu okullarımızdaki öğretmen ve yöneticilere yönelik mesleki gelişim eğitim desteği de sağlayacağız.

Hafif düzeyde yetersizlikleri bulunan bu yavrularımıza vereceğimiz bu desteği önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Böylesine değerli bir projede İSO olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu konuda bizleri sürekli destekleyen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’e ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et