MEB’ten müjde: e-Sınav merkezi sayısı artacak

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın sunduğu hizmetlerden biri olan e-Sınav (elektronik sınav), her yıl binlerce öğrencinin ve vatandaşın hem MEB, hem de başka kurumların sınavlarına girmesini sağlıyor. Bu kapsamda ülkenin çeşitli yerlerinde kurulmuş olan 151 adet sınav merkezi bulunuyor. e-Sınav merkezi ile ilgili önemli bir açıklama bugün Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’den geldi. Özer, yakın zamanda e-Sınav merkezi sayısının 500’e çıkarılacağını söyledi.

Bugün Bursa’da bir e-Sınav merkezini ziyaret eden Bakan Yardımcısı Özer, bakanlığa ait e-Sınav merkezlerinde ehliyet sınavı, mesleki eğitim kalfalık belgesi ve ustalık belgesi sınavı gibi pek çok sınavın yapıldığını söylerken;

“Bakanlık olarak dört beceri Türkçe sınavı gibi yeni uygulamalarımızı da bu merkezlerde yapıyoruz. Ayrıca açık ortaokul ve lise sınavlarını da e-sınav merkezlerinde yapabilmek için hazırlıklarımız da devam ediyor”

491 OLACAK

Yakın zamanda e-Sınav merkezlerinde daha çok sınav yapılacağını ifade eden Özer, yıl sonunda 151 olan e-Sınav merkezi sayısının 491 olacağını ifade etti. e-Sınav merkezi sayısının 500 olacağını söyleyen Bakan Yardımcısı Özer;

Özellikle ilçelerimizde e-sınav merkezi sayısında 2021 yılında ciddi bir artışa gideceğiz. Yeni hedefimize göre 491 sınav merkezinde yer alacak 500 sınav salonunda hizmet verecek e-sınav salonlarında aynı anda 10 bin 710 kişi yararlanabilecek. Böylece, e-sınav merkez sayısı son 2 yılda 4 kat, salon sayısı da 3 kat artmış olacak. Ayrıca, aynı anda e-sınav merkezinde sınav olabilecek aday sayısı da yüzde 230 artmış olacak. Böylece bu merkezler üzerinden sunduğumuz hizmetlere vatandaşlarımız çok rahat bir şekilde ulaşılabilecek.” dedi.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et