MEB’ten ders kitaplarına ilişkin yeni uygulama!

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın son dönem önem verdiği konuların başında ders kitapları geliyor. Bir çok alanda yayınlanan ders kitapları sürekli olarak incelemeye tabi tutuluyor. Bu kapsamda yeni bir uygulama hayata geçiren MEB, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulacak ders kitabı ve diğer eğitim araç gereçlerinin niteliklerinin arttırılmasına yönelik yeniden düzenlediği usul ve esasları bugün Resmi Gazete’den duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son yayınlanan karar kapsamında, ders kitaplarının taslak aşamasındaki değerlendirilmesi için bir sistem kuruldu ve bu sistem öğretmenler ile uzmanların erişimine açıldı. Böylece ders kitapları sürekli olarak incelenebilecek.

Fakat MEB, ders kitaplarının incelemesi için açtığı panelde belirli nitelikleri karşılayan öğretmenlerin başvurularını kabul edecek.

MEB Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce altyapısı hazırlanan sistemle artık ders kitaplarının incelenmesi için gerekli panel süreci, yüz yüzenin yanı sıra çevrim içi ortamlarda da yürütülebilecek.

KİTAP İNCELEME BAŞVURUSU AÇILDI

Ders kitapları taslak aşamasındayken incelemek için başvuru yapabilecek panelistler, başvurularını;

https://kitapinceleme.meb.gov.tr/

adresinden yapabilecekler. Ayrıca bu site içerisinde süreç ve diğer detaylar da bulunabilir.

Önümüzdeki dönemde MEB tarafından ders kitaplarına daha çok önem verilecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et