MEB yayınladı: Öğretmenlere canlı ders ve EBA için ek ders ücreti verilecek mi?

Öğretmenler haftalık belirli bir saat dersin üstündeki her ders için ek ders ücreti alıyorlar. Ayrıca ücretli öğretmenler de ek ders ücreti üzerinden ödeme alıyorlar. Hal böyle olunca bakanlığın bu konudaki tüm yayınları doğrudan ilgi çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı bugün yayınladığı bir genelgede ek ders ücretlerini konu etti. Ek ders ücreti konusunda yorum yapan MEB, bugün yayınladığı genelgede sınıflarda yüz yüze eğitime ara verilmesi halinde ek ders ücretinin verilmeye devam edilmesi gerektiğine hükmetti.

MEB’ten gelen yazıya göre canlı ders veya etkinlik yolu ile ders işlenmesi halinde öğretmenlerin ek ders ücreti yatmaya devam edecek.

Açıklama metni şu şekilde;

“Bu itibarla, Covid-19 salgını nedeniyle karantinada bulunan sınıf/öğrenci/öğretmenler İle kronik rahatsızlığı bulunan Öğrencilerin rutin müfredat kapsamındaki derslerinin EBA ve/veya açık kaynaklı dijital platformlar üzerinden öğretmen-öğrenci bütünlüğünde karşılıklı yapılan canlı ders ve etkinlikler yoluyla yerine getirilmesi halinde, bu kapsamda görevlendirilen öğretmenlerin fiilen yerine getirdikleri bu görevleri karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün olabilecektir.

Öte yandan, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında Covid-19 salgını nedeniyle karantinada bulunan sınıf öğrenci/öğretmenler ile kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin bu süreçte eğitim faaliyetlerini ne şekilde sürdürmeleri gerektiği ile uzaktan eğitim kapsamında öğretmen-öğrenci bütünlüğünde karşılıklı canlı ders yapılıp yapılmayacağı hususunda yaşanan tereddütlerin ve yapılan farklı uygulamaların oluşturduğu karmaşanın giderilerek uygulamada birlik ve beraberliğin sağlanması bakımından, bu kapsamda bulunan derslerin öğretmenler tarafından EBA ve/veya açık kaynaklı dijital platformlar üzerinden öğretmen-öğrenci bütünlüğünde karşılıklı yapılan canlı ders ve etkinlikler yoluyla yerine getirilmesi yönünde genel bir açıklama yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et