Bakan Tekin Öğretmen Mülakatında Israrlı

MEB, yeni eğitim öğretim dönemi sınıf geçmeden sınav sistemine kadar bir dizi değişiklikle başlatmıştı. Bu değişikler arasında öğretmen atamalarında mülakat tartışmaları da gündem olmuştu.

Tekin: ‘İstihdam Ettiğim Öğretmeni Görmek Zorundayım’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçimler öncesi açıkladığı beyannamede, “Görevin getirdiği zorunluluklar dışında kamu alımlarında mülakatın kaldıracağını” duyurmuş olmasına karşın seçimlerin ardından göreve gelen yeni bakan Yusuf Tekin, mülakatın devam edeceğini ancak sistemi revize edeceklerini duyurdu.

Tekin, mülakat sistemine ilişkin “Siz nasıl çocuğunuzu bir okula yazdırırken öğretmeni görüyorsanız ben de size mahçup olmamak için istihdam ettiğim öğretmeni görmek zorundayım. Bundan daha doğal bir şey yok ve ben size açık çek veriyorum. Objektiflik için adillik için ne gerekiyorsa bu tedbirleri alalım diyorum” ifadelerini kaydetti.

Mülakat Sistemi Nasıl Olacak?

DW Türkçe‘ye konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni mülakat sistemine dair şu bilgileri verdi:

Aday kimin huzurunda mülakata gireceğini bilmiyor. Jüri üyeleri kimin mülakata gireceğini bilmiyor. Aday, cevaplarını sınavın son 5 dakikası kağıda yazıp ‘şunları söyledim’ diye altına imza atıyor. Tüm bunlarla birlikte kamera kaydı alacağız.

Kamera, mülakatı yapanlar için de bir denetim mekanizması. Onları da denetlemiş olacağız.

Bu anlattıklarım dışında öneriniz varsa, objektif ve adil olduğuna inanıyorsanız, getirin onu da uygulayalım. Buna neden itiraz ediyor insanlar, anlamıyorum.

MEB-Öğretmen Atamaları Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamaların ardından yeni öğretmen atamalarıyla ilgili tarih verildi.

Buna göre; Yeni öğretmen ataması takvimi ekim sonunda yayımlanacak. 2023-2024 yılı bahar dönemi eğitim öğretim yılı başlarken de yeni öğretmen atamaları yapılacak.

DW – KARAR

Bir Cevap YazınCevabı iptal et