MBSTS sınavı ertelenecek mi? | ÖSYM’den olmayacak hata

ÖSYM önceki gün 2022 sınav takvimini açıkladı. Bir çok sınavın tarihi bu takvim içerisinde belli oldu. Fakat bir sınava öyle bir tarih verildi ki, toplum tarafından büyük tepkinin oluşmasına neden oldu. Din görevlilerinin girdiği Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı yani MBSTS sınavı ertelenecek mi? sorusu akıllarda. Sınav öncesi gerekli eğitim ve hazırlıkları tamamlamak isteyen din görevlileri büyük beklenti içerisine girdi bile.

MBSTS ertelenecek mi?

Ülkemizde din görevlilerinin girdiği sınavlar arasında bulunan MBSTS sınavı 2022 yılında Ramazan ayına denk geliyor. Fakat bilindiği üzere Ramazan gibi mübarek bir ayda din görevlilerinin yükü ve sorumluluğu çok artıyor. Bu nedenle Diyanet-Sen tarafından önemli bir talep geldi. Peki MBSTS sınavı ertelenecek mi?

Konuya dair harekete geçen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir ve Genel Sekreter Hacıbey Özkan, ÖSYM’yi ziyarette bulundu. Yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan bu iki isim;

“Biliyorsunuz Ramazan ayı din görevlilerinizin rutin görevlerinin yanında mukabele, teravih namazı vs gibi hizmetleri de yerine getirdikleri yoğun bir aydır. Dolayısıyla bu yoğunluk gerek sınava girecek din görevlilerimizi gerekse onların yaptığı hizmetlerden yararlanan cemaati menfi yönde etkileyecektir. Bu nedenle sınav tarihinin Ramazan ayı öncesine çekilmesi din görevlilerimizi de cemaati de rahatlatacaktır düşüncesindeyim”  dedi.

MBSTS 2022 ERTELENECEK Mİ?

Diyanet-Sen’den konuya dair talep ÖSYM’ye iletildi. Bunun bir hata olduğu aşikar. Ramazan ayında böyle bir sınav yapılırsa din görevlileri bu yoğun ayda böyle bir sınava hazırlanamayacak. Hal böyle olunca da büyük mağduriyetler doğacak.

Sınav ertelenmezse 3 Nisan 2022’de yapılacak. Fakat ÖSYM’nin de MBSTS’nin ertelenmesine sıcak baktığına dair bilgiler de geldi. Bu konuda açıklama en yetkili ağızdan geldi.

ÖSYM Başkanı Cengiz Ceylan, söz konusu hatanın dikkatsizlik olduğunu söylerken;

“Türkiye geneli birçok sınav düzenliyoruz. Gerçekten de sınav takvimimiz çok dolu. Kimseyi mağdur etmek istemeyiz. Konuyu tekrar değerlendireceğiz. Uygun zaman dilimi bulmamız halinde gerekeni yapacağımızdan kuşkunuz olmasın”  ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde ertelemeye dair bir duyuru gelecektir. Duyuru geldiğinde sizlere anında bilgi vereceğiz. Yeni Eğitim sitemizi yakından takip ederek, olası bir erteleme duyurusundan anında haberdar olabilirsiniz.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et