Matematik Sevgisi – “Okul da Bir Öğretmendir” Matematik Sevdiren Okullarda En Yaygın Uygulamalar

Matematik Sevgisi – Yeni Eğitim derginizin 3. sayısının kapağını hatırlayan var mı? Bu sayının kapak cümlesi “Okul da Bir Öğretmendir” idi. O sayıda okulun bizzat binasının bile öğrencinin hayal dünyasına, düşünme biçimine etki ettiğini, öğretme ve öğrenmeyi sadece öğretmene veya öğrenme araçlarına bağlama yerine, binanın özelliklerinin de öğrenme süreçlerinde kullanılabileceğini yazmıştık.

aradan yıllar geçtikten sonra tüm dünyada bu anlayış yaygınlaştı; okullar binalarının farklı yerlerini kullanarak da bazı derslerin öğrenilmesine destek sağlıyorlar.

Okul Binası da Matematiği Sevdirebilir.

Bunlardan Biri de Matematik… Matematik Sevgisi!

Sevgilerin en zorlu olanlarından biri matematik sevgisidir. Ancak matematik sevgisi, diğer sevgiler gibi, içten gelmelidir. Çocukların matematik sevgisi kazanması kolay olmamakla birlikte, bu problem uygun yaş dönemlerinde çözülebilir.  En uygun yaş dönemleri ise okul öncesinden başlayıp, özellikle ilkokulda bu sevgi aşılanabiliyor.

Ancak bu hiç de kolay değildir. İnce taktikler uygulanması kaçınılmaz. Evde anne ve babalar, okulda öğrenmeye destek vermek için ev içi etkinliklerde, ev eşyalarıyla matematik arasında ilişki kurup  bu fırsatları değerlendirebilirler.

Anneler mutfak eşyalarının geometrik yapılarına yönelik oldukça kolay uygulamalar bulabilirler. Babalar ev eşyalarının tamir ev onarımında matematiksel hesaplamaları birlikte yaparak gösterebilir.

En iyi öğrenmelerden biri, ki günümüzde bireyselleşmiş öğrenme kavramıyla da ifade edildiği gibi, malzemeyi verip öğrencinin kendi kendine öğrenmesine (self-learning) imkan tanımaktır. Bu bazen örtük öğrenme şeklinde de yapılabilir.

Geçmişe dönüp baktığımızda; hafızamızda kalan ne varsa, eğlenerek, zevkle, isteyerek edindiğimiz bilgiler değil midir?  Acı veren bilgiler unutulmadığı gibi, doğal ortamlarda isteyerek edinilen bilgiler de unutulmuyor.

Matematik sevgisi veya İngilizce öğretmek amacıyla ülkemizin pek çok -özellikle-ilkokullarında bu tarz uygulamalar yaygınlaşıyor. Özellikle benim gördüğüm şey okullarda merdiven basamaklarının bu amaçla kullanılmasıdır.

Ancak bu çalışmaların etkinliği de ölçülmeli; gerçekten öğretici mi? Öğrencilerin farkındalıkları ve işlenen konunun öğrenebilirliği de ölçülmeli; ne derece faydalı oluyor acaba?

Aşağıda yabancı ülkelerden seçilmiş ve okulun binasını da bir öğrenme malzemesi haline getirmiş okullardan bazı örnekler göreceksiniz.

Bunu da Okuyun!

Bu güzel uygulamalardan siz de faydalanabilirsiniz.

İşte Bazı Uygulamalar:

Matematiği Sevdiren Okul -1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et