Matematik seferberliği başlıyor

Eğitim sistemimizin başlıca sorunlarından olan Matematik ile ilgili önemli bir proje hayata geçiyor. MEB, Matematik seferberliği başlıyor. Her geçen gün daha dibe battığımız matematik konusunda artık adım atmaya karar veren bakanlık TÜBİTAK ve üniversitelerle iş birliği yapma kararı aldı.

Öğrencilerin matematik ortalamasını bir an önce yükseltmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, matematik seferberliği başlatıyor. Proje ile matematik eğitimi günlük yaşam becerilerine uyarlanacak ve öğretimi kolay bir hale getirilmeye çalışılacak. Matematiği alıştığımızın dışında, farklı bir ders ile sunmayı düşünen bakanlık, bu seferberlik kapsamında küçük yaştan itibaren özel bir matematik dersi uygulayacak.

ÖĞRENCİLERE MATEMATİĞİ SEVDİRECEĞİZ

Matematik seferberliği kapsamında yapılacaklar ve atılacak adımlar ile ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Özer;

“Matematikteki öğrenme yaklaşımını değiştireceğiz. Yeni yaklaşımla öğrencilerimizin matematiği severek öğrenmelerini ve yaşama uyarlamalarını hedefliyoruz. Öğrencilerimiz, projelerini geliştirecek, alacakları geri dönütlerle projeyi sürekli geliştirecek ve böylece sürekli bir öğrenme sağlanacak. Bizim matematik dersindeki yaklaşımımız, öğrencileri soyut bilgi yığınından kurtarıp o bilgileri hayatta pratik şeylere dönüştürerek kalıcı öğrenmelerini sağlamak. 21. yüzyıl becerileri denildiğinde de kastedilen budur. Yani bilgi havuzunda boğulmadan öğrencilerimize bilgi okuryazarlığını öğreterek daha çok üretmelerini sağlamak istiyoruz. Matematik sadece yetenekli öğrencilerin üstesinden gelebileceği zorlu bir ders olmaktan çıksın, tüm öğrencilerin keyifle, günlük yaşamla bağdaştırılabildikleri keyifli bir ders olsun istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Matematik seferberliği

Bakan Özer, bu kapsamda TÜBİTAK ve üniversiteler ile birlikte çalışılacağının altını çizdi.

SADECE MATEMATİK SEFERBERLİĞİ DEĞİL

Milli Eğitim Bakanlığı sadece matematikte değil, eğitimin bir çok alanında önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu adımlar;

  • Yabancı dil eğitiminde önemli adımlar atılacak. Bu eğitimler 4 temel kola ayrılacak. Yabancı dil eğitimine yeni dinamikler kazandırılmaya çalışılacak.
  • Türkçe eğitiminde de önemli adımlar atılacak. Kütüphanesiz okul kalmasın projesi kapsamında her okulda kurulacak olan kütüphanelerde eğitimler verilecek. Ayrıca buralarda öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak yönünde önemli adımlar atılacağı da bildirilmiş durumda.

Bakanlık tüm bu projeleri için ulusal ve uluslararası kuruluşlardan destek alacağını açıkladı. Örneğin UNICEF ile ortak çalışmak bu projelerin kapsamında yer alan hareketler arasında yer alıyor.

Bunu da Okuyun

MATEMATİK KÜÇÜK YAŞTA ÖĞRETİLMELİ

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et