Matematik Filmleri – Çocuğunuza Matematiği Sevdirecek En İyi 3 Film

Matematik Filmleri – Filmler sadece eğlence amacıyla hoş vakit geçirmek için değil, eğitim boyutu ile de hedef izleyici kitlesine konusu üzerinden mesajlar verir. Özellikle okul çağındaki çocuklara matematik gibi öğrencilerin çoğunlukla sevmediği veya korktuğu matematiği sempatik ve ulaşılabilir olarak göstermesi bakımından faydalıdır.

Küçük çocuklar için özellikle “Deha” filmi etkileyicidir.

Deha (Gifted-2017)

Matematik Filmleri – Okul çağı çocuğunuza matematiği sevdirmek için güzel bir film.

Florida’da yaşayan Frank Adler (Chris Evans), 7 yaşındaki yeğeni Mary (Mckenna Grace) ile birlikte yaşamaktadır.

Mary’nin küçük yaşına rağmen matematiğe inanılmaz bir yeteneği vardır ve normal şartlarda özel bir okula gitmesi gerekirken Frank’in ısrarıyla devlet okuluna gitmektedir, nitekim Mary’nin tıpkı kızı gibi matematiğe yetenekli annesi, Milenyum Problemleri’nden Navier–Stokes problemini çözebilmek için varını yoğunu ortaya koymuş, ancak kızı 6 aylıkken intihar etmiştir ve Frank de küçük kızın normal bir çocukluk geçirmesini istemektedir.

Günün birinde Frank’in annesi, aynı zamanda Mary’nin anneannesi olan Evelyn (Lindsay Duncan) çıkagelir. Küçük kızın üstün zekasından haberdar olan kadın, çocuğun velayetini alarak onu seviyesine uygun bir okula gönderme konusunda ısrarcı olur.

Frank, Mary’nin özel bir okula gitmesini kabullenir, ancak o okulda annesinin gözetimi altında olduğunu öğrenince, kızı tekrar yanına alabilmek adına ev sahibesi Roberta (Octavia Spencer) ve öğretmeni Bonnie (Jenny Slate) ile elinden gelen her şeyi yapmaya karar verir.

Aşağıda fragmanı verilen filmi internetten Türkçe dublajlı olarak da bulabilirsiniz.

YouTube video player

Gizli Sayılar  (Hidden Figures –2017)

Matematik Filmleri – Sovyetler Birliği’nin 1957’de Sputnik I ile Yuri Gagarin’i uzaya göndermesinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle NASA üzerinde yörüngeye bir astronot gönderme konusunda baskı iyice artmıştır.

Uzay Araştırmaları Birimi’nin başındaki Al Harrison (Kevin Costner), aralarında siyah kadın matematikçi Katherine Goble Johnson’ın (Taraji P. Henson) da aralarında bulunduğu özel bir ekip kurar.

Matematik dehası Johnson ile birlikte bir başka matematikçi Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) ve mühendis Mary Jackson (Janelle Monae), çalıştıkları kurumda karşılaştıkları bütün ayrımcı kurallara rağmen, Amerika’nın uzaya insan gönderme araştırmalarında hayati önemde işler başaracak, birçok önyargıyı yıkmayı başaracaklardır.

Aşağıda fragmanı verilen filmi internetten Türkçe dublajlı olarak da bulabilirsiniz.

Akıl Oyunları –  (Beautiful Mind – 2001 )

2010’larda da Türkiye’ye gelen ünlü matematikçi John Nash’in hayatının anlatıldığı bir film. Ülkemize geldiğinde şöyle bir söz sarf etmişti Nash:

“Matematik olmayan ülkede adalet olmaz” demişti.

Akıl Oyunları, asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofren belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.

Önemli başarılarından uzunca yıllar sonra Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesine odaklanan ‘Akıl Oyunları’, iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle başarısını kanıtlamıştı.

Aşağıda fragmanı verilen filmi internetten Türkçe dublajlı olarak da bulabilirsiniz.

Ayrıca matematiği sevdirmek için bu yazıyı da okuyun:

Matematik Sevgisi – “Okul da Bir Öğretmendir” Matematik Sevdiren Okullarda En Yaygın Uygulamalar

Bir Cevap YazınCevabı iptal et