Mahmut Özer’den BİLSEM açıklaması

Özel yetenekli öğrencilerin eğitimi uzun zamandır Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en çok değer atfedilen konu. Bu amaçla uzun zamandır faaliyet gösteren BİLSEM sayısı giderek arıyor. Bakan Özer bugün yaptığı açıklamada özel yetenekli öğrencilerin il-ilçeler arası uzun mesafeler kat etmesini önlemek için sürekli olarak çabaladıklarını belirtti.

Açılımı Bilim ve Sanat Merkezi olan BİLSEM, eğitim hayatında özel yetenekli olduğu anlaşılmış ve bu yeteneği doğrultusunda eğitim almak için sınava yönlendirilmiş çocukların sınavı kazanması durumunda öğrenim alabildiği merkezlere verilen isimdir. Bu merkezlerde farklı eğitim programları uygulanır.

Milli Eğitim Bakanlığı buralara fazlasıyla ehemmiyet veriyor. Son açıklamasında Bakan Özer de buralara verilen öneme dair açıklamalar yaptı.

BİLSEM

BİLSEM SAYISI ARTIYOR

Son 2 yılda özel yetenekli çocukların eğitimi noktasında yapılanlara değinen Milli Eğitim Bakanı Özer;

“Özel yetenekli öğrencilerimizin BİLSEM’lere gidebilmek için ilçeler arası uzun yolculuklar yapmalarını istemiyoruz. Bu amaçla 81 ilde BİLSEM sayısı 183 iken bu sayıyı 2021 yılı sonu itibarıyla 225’e çıkarttık. 2022 yılında hedefimiz, 125 yeni BİLSEM açarak bu sayıyı 350’ye çıkartmaktı. Gerekli planlamalarımızı da tamamladık. Bu kapsamda 54 yeni BİLSEM açarak şubat ayı itibarıyla BİLSEM sayımızı 279’a çıkarttık. 2022 yılı sonuna kadar BİLSEM sayısını 350’ye çıkartacağız.”  ifadeleri ile bu alanda yapılacak çalışmaları aktardı.

BİLSEM’DE KAÇ ÖĞRENCİ VAR?

Özel yetenekli çocukların eğitimi için açılan Bilim ve Sanat Merkezleri her geçen gün artıyor. Sayı arttıkça daha çok özel yetenekli çocuğun bu okullarda eğitimi sağlanıyor.

81 ildeki bu okullarda 12 bin 579’u ilkokul, 43 bin 954’ü ortaokul ve 10 bin 842’si lise öğrencisi mevcut durumda.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et