Mahmut Özer okullar kapanacak mı? sorusuna yanıt verdi

Son günlerde 50 binin üzerine çıkan ve daha da artışından endişelenen Omicron Varyantı nedeniyle gözler yeniden okullara döndü. Milyonlarca öğrenci ve öğretmenin gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığı’nda. Bakan Mahmut Özer okullar kapanacak mı? sorusuna en net yanıtı verdi. Konu ile ilgili bakanın açıklaması net ve kesin oldu.

Mahmut Özer okullar kapanacak mı? sorusuna yanıtını bugün gazetecilere verdi. Omicron Varyantı’nın farkında olduklarını söyleyen Özer;

“Şu an için okullarımızda önlemlerimizi değiştireceğimiz, yeni önlemlere başvuracağımız herhangi bir alarm durumu söz konusu değil.”

Şanlıurfa’da temaslarını sürdüren Bakan Özer, 6 Eylül’de başladıkları okullarda 5 gün kesintisiz yüz yüze eğitim sürecinin devam ettiğini vurgularken, yeni önleme gerek olmadığının altını çizdi.

Mahmut Özer okullar kapanacak mı?

AŞILAMA ARTIYOR

Bu konuda en çok aşılamaya güvendiklerini aktaran Bakan Özer;

“Bugün itibarıyla Kovid-19 veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayımız 2 bin 378. Yaklaşık 71 bin 300 okulda Kovid-19 nedeniyle kapalı hiçbir okulumuz bulunmuyor. Bu süreçteki en büyük başarımız öğretmenlerimizin aşılanma oranının çok yüksek olmasıdır. Sadece Türkiye ortalamasından değil İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde yüz yüze eğitime devam eden ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranından bizimkisinin çok yüksek olması bizim en büyük avantajımız. Bugün itibariyle en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 93.4, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız ise yüzde 89,13. Hepinizin malumu olduğu üzere aşı olmayıp bağışıklık kazanan, hastalığı geçiren ve antikor oluşturan öğretmen oranımızda yüzde 5’ler civarında. Dolayısıyla en az 2 doz aşı olmuş ve bağışıklık kazanmış olan öğretmen oranımız şu an Türkiye’de yüzde 94’ler civarında.”

ifadelerini kullanırken, okulların kesinlikle kapanmayacağının da altını çizmiş oldu. Yarıyıl tatili ile ilgili de konuşan Bakan Özer, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

” Omicron dalgası hızlı bir şekilde yayılıyor, süreci yakından takip ediyoruz ama şu an için okullarımızda önlemlerimizi değiştireceğimiz, yeni önlemlere başvuracağımız herhangi bir alarm durumu söz konusu değil. Aşılama oranlarına dikkat etmemiz gerekiyor. Okullarımızda maske, mesafe ve hijyenle ilgili kurallara öncesine göre çok daha riayet ediyoruz. Eğitimde inşallah 2 hafta sonra yarıyıl tatiline gireceğiz, yarı yıl tatiline kadar süreci başarılı bir şekilde devam edecek.”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et