Mahmut Özer açıkladı: Yüz yüze eğitim nasıl olacak?

Okulların açılacağı kesinleşti. 19 Ağustos 2021 tarihinde yapılan kabine toplantısından okulları açma kararı çıktı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer toplantıdan kısa bir süre kamuoyunu aydınlatarak, ülke genelinde yüz yüze eğitim ile ilgili detayları açıkladı. Okullar 6 Eylül 2021’de kapılarını açıyor. Peki yüz yüze eğitim nasıl olacak?

HAFTADA 5 GÜN OKULLAR AÇIK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘in üzerinde durduğu ilk konu okulların haftada kaç gün açık olacağıydı. Bu konuya açıklık getiren Özer; “Okullar haftada 5 gün açık olacak” dedi. Yani okullar her gün açık olacak.

PANDEMİ DİKKATE ALINACAK

Okullarda ders saatleri olmak üzere bir çok detayın pandemiye göre ayarlanacağının altını çizen Bakan Özer; , “Okullarda eğitim, ders saatleri azaltılmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak gerçekleştirilecektir. Okula giriş-çıkış saatleri, teneffüs zamanları ve özellikle gerek duyulması halinde ikili eğitime geçilmesine ilişkin süreç, okulun fiziki kapasitesine ve mevcuduna göre il ve okul yönetimleri tarafından birlikte düzenlenecektir” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK?

Okulların açılması ve yüz yüze eğitimin başlaması ile ilgili detaylar madde madde şu şekilde;

-1 Eylül-3 Eylül tarihleri arasında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimize yönelik uyum eğitimleri yapılacaktır.

-Okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenlerimiz için ise 31 Ağustos 2021 tarihinde çevrim içi olarak salgın ve okulların yeniden açılması sürecine dair seminerler vereceğiz.

-Bakanlığımız bünyesinde yeni bir elektronik takip sistemi kurduk. Bu sistem sayesinde il, ilçe kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamaması için tüm süreçleri anlık olarak takip edeceğiz.

-Milli Eğitim Bakanlığındaki eğitim çalışanları için aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bundan dolayı, aşı olmayan personel için alınacak önlemler, Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenecektir.

-Aynı şekilde, herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas olması durumunda yapılacaklar da Sağlık Bakanlığının önerilerine göre uygulanacaktır.

-Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız; okula maske takarak geleceklerdir. Öğrenci ve personelimizin okul içinde maskeye ihtiyaç duymaları durumunda okul idarelerimiz tarafından maskeler ücretsiz olarak sağlanacak.

-Kurum personeli ve öğrenciler dışındaki kişilerin, okula giriş ve çıkışları okul yönetimleri tarafından sınırlandırılacak.

-Okullarda müdür yardımcılarımız ve nöbetçi öğretmenlerimizin yanı sıra 35 bin 936 psikolojik danışman ve rehber öğretmenimiz de sağlık tedbirlerinin uygulanmasında destek sağlayacak.

-Okullardaki tüm kapalı alanlar her gün dezenfekte edilecektir. Okullardaki sınıf ve tüm kapalı alanlarda bulunan kapı ve pencereler açılarak sık sık havalandırma sağlanacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et