Lisede sınıfta kalma geri döndü

Lisede sınıfta kalma geri döndü. Bir dizi değişiklikle başlayan yeni eğitim döneminde en çok konuşulan konu lisede sınıfta kalma kararının geri gelmesi oldu. Bakanlık başta 12. sınıf öğrencileri olmak üzere devamsızlık konusunda uyarırken risk taşıyan öğrencilerin takibi ve erken müdahale için okullarda komisyon kurulmasına karar verdi.

Geçtiğimiz yıllarda kaldırılan liselerde sınıf tekrarı geri geldi. Artık öğrenciler en az 50 not ortalaması ve en fazla 3 dersten sorumlu olarak üst sınıfa geçecek. Alt sınıf dahil 6 dersten başarısız olanlar ise sınıf tekrarı yapacak. 30 günden fazla özürsüz devamsızlık yapanlar da sınıfta kalacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, risk taşıyan öğrencilerin takibiyle ilgili de yeni kararlar aldı. Liselerde bu yıl ilk kez zorunlu olarak “önleme, müdahele ve yönlendirme komisyonları” kurulacak.

TÜM SÜREÇLER TAKİP EDİLECEK

NTV Haber’de yer alan habere göre, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu, “Aşamalı olarak sadece yıllık değil, birinci yazılı ikinci yazılı vb gibi raporlar hazırlayıp idareyi bilgilendirmesi ve öğrencinin devamlı izleme takip içinde süreçlerini takip etmeyi yönetecek.” dedi.

12. SINIF ÖĞRENCİLERİNE UYARI

Topçu, üniversite sınavına hazırlanan 12. sınıf öğrencilerini devamsızlık yapmamaları için uyardı.

Topçu, “1. dönem sonuna doğrau af beklentisi ile hareket ediyor ve buna güvenerek devamsılık hakkını dolduruyorlar. Açık liseye geçişte bahsettiğimiz hususlar burayla da ilgili. Onun için bu sene öğrencilerimiz bu anlamda mağdur olmamak için böyle bir af beklentisi içinde olmamalı.” ifadelerini kullandı.

NTV / Karar

Bir Cevap YazınCevabı iptal et