LGS’de nelere dikkat edilmeli? İşte LGS tüyoları

Liselere Giriş Sınavı için artık neredeyse 1 hafta kaldı. Milyonlarca öğrenci 6 Haziran 2021 Pazar günü iyi bir lise okuma hayali ile LGS’ye girecek. LGS her yıl olduğu gibi bir kez daha MEB tarafından eş zamanlı olarak uygulanacak. LGS’de nelere dikkat edilmeli? sorusu sınava bir hafta kala milyonlarca öğrenci ve velisinin merak konusu haline gelmiş durumda. LGS tüyoları sizlerle…

1 milyon 200 bin öğrenci bu yıl LGS 2021’de ter dökecek. Kalan 10 gün için en önemli şey, öğrencinin zihinsel olarak bu sınava hazır olması. Adaylar gerek sınavdan önce, gerek sınav esnasında bazı şeylere dikkat etmeli.

Eğitimin ve eğitimcinin dergisi Yeni Eğitim olarak öğrencilerin ve velilerin dikkat etmesi gerekenler şu şekilde;

1- Yeterli miktar kaygı

Kaygı genelde olumsuz anlamda kullanılır. Fakat yeterli miktarda kaygı duymak da iyidir. Sınavı zihninizden tamamen çıkarmak ve rahatlığa kapılmak kalan günler içerisinde pek yararlı olmayacaktır. Beyninizi sınava motive edin. Kaygıyı abartmadan, yeterli miktar hissederek motive edici bir unsur olarak kullanın. Unutmayın, hazırlanmayan kaygı duymaz.

2- Planlarınızdan caymayın

Sınav günü yaklaştıkça sınav kaygısı ile planlardan caymalar sıkça yaşanıyor. Bunu yapmayın. Sınava son bir kaç gün kalaya kadar disiplinden ve planlarınızdan kopmayın.

3- Düzenli uyuyun

Uyku her alanda en büyük biyolojik ihtiyaçtır. Düzenli uyumak sizi bu süreçte hem sağlıklı tutacak, hem de zihninizi sınava hazır hale getirecektir.

4- LGS için birebir antrenman

Deneme sınavlarınızı kalan 10 gün içerisinde LGS ile aynı sürede ve aynı soru zamanında çözün. Sessiz bir ortamda sınav yapmanız için ailenizi uyarın. Artık her deneme sınavı bir antrenman niteliğinde olacak.

LGS SINAV GÜNÜ TAVSİYELERİ

5- Soruları dikkatli okuyun

Bir çok kişi zaman endişesi ile soruları hızlıca geçiştirip yanlışa düşebiliyor. Sınav sonrası bir çok kişi ‘değildir, hangisi değildir’ gibi soru cümlelerini göremediği için yanlış yapabiliyor. Bunlara dikkat edin.

6- Boş yerleri bolca kullanın

Sınav esnasında zihinden işlem yapmaya çalışmayın. Matematik sorularında işlem yapabilmeniz için kitapçıkta yeterli yerler mevcut. Bunları mutlaka kullanın.

7- Su için ve kan şekeri ayarı için özellikle zihin yorucu problemlerden önce şeker yiyin.

Beynin önemli bir bölümü sudur ve su zihni işletir. Sınav günü öncesinde ve sınav sırasında su için ve yeteri kadar şeker tüketin. Beynin ihtiyacı olan şey şekerdir ama aşırıya kaçarsa susattığı gibi, uyku da getirebilir.

8- Heyecandan korkmayın

Heyecan, kaygı gibi unsurlar eğer siz onları kontrolde tutarsanız en büyük dostunuzdur. Heyecanlanmaktan korkmayın. Bunlar son derece normal şeyler.

Başarılar.

Yeni Eğitim Dergisi

Bir Cevap YazınCevabı iptal et