LGS’de Doğru Cevaplanmış “Bir” Matematik Sorusu Kaç TL Eder?

Ölçme ve Değerlendirme Uzmanı Bestami Çiftçi yazdı…

“Matematik soruları zormuş!”

Her yıl olduğu gibi; zor olmak zorunda zaten!

Çünkü bu bir sıralama ve seçme sınavı. Bu tespit MEB’in yayınladığı raporlarda da belirtiliyor ki, matematik her yıl “en zor” alt testtir. Yani bu bir sürpriz değildir. Siz basının abartısına bakmayın!

“Zor olması beklenen bir şey ama bu kadar da demedik?” diyebilirsiniz; bunda haklısınız. Diğer testlere baktığımızda, geçen yılın LGS’ si ile bu yılın LGS’ si arasında da iniş çıkışlar olmasına rağmen, iniş çıkışı olmayan, her zaman “en zor” olma özelliğini hiçbir alt teste kaptırmayan Matematik alt testidir.

Buna rağmen 97 öğrenci “full” çekti; iyi mi?

Bir veli dert yanıyordu: “Özel okula gidiyor çocuğum, onun için ödediğim para yılda yaklaşık 30 bin TL. Yetmedi Matematikten özel ders de aldırdım. O da yaklaşık 15 bin TL. Toplamda 50 bin TL harcamam var. Ancak matematik alt testindeki neti 5 soru.”

Şimdi size bir LGS sorusu sorayım:

Bu velimizin harcamasını dikkate alarak, matematikteki cevaplanmış bir doğru soru kaça mal olmuştur? (İşlemleri açık uçlu olarak yazın!)

Mazeretler çok; onlara girmiyorum ki, geçen yıl ve bu yılın çocukları zaten pandemi kurbanı; başarısız diye üzerlerine gitmeyin.

Artık önümüzdeki maçlara (pardon) yıllara bakacağız; orada da bizi dört gözle (pardon dört yılla) bekleyen bir YKS var.

Durmak yok sınava devam…

Bir Cevap YazınCevabı iptal et