LGS ve YKS sistemi değişecek mi? Önemli açıklamalar

Ülkemizde eğitim hayatında en çok değişen konulardan biri sınav sistemi. Son yıllarda pek değişmemiş olsa da, geride bıraktığımız senelerde isminin ve yapısının defalarca değiştiğine şahit olduk. Bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı sıkıldıkça sınav sisteminde değişim yapacak hale gelmişti. KPSS değişmese de, LGS ve YKS, yani liselere giriş ve üniversitelere giriş sistemi ülkemizin en çok değişen unsurları arasında.

Eğitim sisteminde yeni yol haritası sinyali Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi. Eğitimde yeni yol haritası vurgusu yapan Özer, eğitimde fırsat eşitliği ile yeni bir döneme girdiklerini ve bu konuda çalışmalar yürüteceklerini belirtti.

YKS VE LGS DEĞİŞMEYECEK

Son dönemlerde YKS ve LGS sınavlarında değişim olacağı iddialarına yanıt veren Özer, LGS ve YKS sınavlarında değişim olmayacağını, iyileştirmeler olacağını söyledi. Bu sınavların yapısında değişim olmayacağını söyleyen Bakan Özer, “Reform değil, iyileştirme yapacağız” diyerek endişeleri yok etti.

Sınavlara hazırlanan öğrencilere kesinlikle destek vereceklerini belirten Özer, bu kapsamda bir numaralı önceliklerinin eğitimde fırsat eşitliği olduğunu söylerken, öğrencileri ücretsiz testlerle sınav konusunda desteklediklerinin altını çizdi.

Artık eğitimde ola-cak, yapa-cağız gibi ifadeler yerine icraat görüleceğini söyleyen Bakan Özer;

“Türkiye bir taraftan okul, diğer taraftan da öğretmen sayısını hızla arttırdı. Biz eğitimi üçe ayırmak istiyoruz; temel eğitim, mesleki eğitim ve öğretmen eğitimi. 20 yıllık öğretmen ile 5 yıllık öğretmenin okuttuğu sınıfların akademik başarısı arasında yüzde 60 fark var. Yeni öğretmenlere vereceğimiz bu eğitim ile bu açığı kapatacağız. Eğitim başarısı öğretmenlerin başarısı kadardır.” ifadeleri ile öğretmen eğitimine verdikleri önemden bahsetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BAŞKA HABERİMİZ

Yeni öğretmenler ve öğretmen olmak isteyenler dikkat! MEB karar aldı

MESLEKİ EĞİTİM VURGUSU

Eğitimdeki ilerleme amaçlarında mesleki eğitimin büyük yer tuttuğunu da belirten Bakan Özer;

 “Mesleki eğitime büyük önem vereceğiz. Sanayicinin istediğini biz yetiştiremiyoruz. İşbirliği ile bunu yapacağız. Sanayicilere ‘gelin protokol yapın sizin istediğiniz gibi yetiştirelim’ diyeceğiz. Buna Turkcell ile başlayacağız. Protokol ile onların niteliklere göre mesleki eğitim vererek eleman yetiştireceğiz. Üniversite mezunu olanlara da mesleki eğitim vereceğiz.

Antalya’da annesinin kendisine aldığı motosikleti görür görmez plakasını maskeyle kapatarak sürüş keyfi yapmak isteyen 16 yaşındaki ehliyetsiz gencin hevesi kursağında kaldı. Şehir turu atarken trafik polisi tarafından durdurulan gence, ehliyetsiz araç kullanmak, plakayı kapatmak ve gizlemek, ruhsat sahibi annesine de ehliyetsiz araç kullandırmak suçlarından toplam 5 bin 947 lira ceza kesildi.” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et