LGS ‘de Tercihinizi Yüzdelik Dilim ve Puana Göre Yapın

LGS tercih başvuru dönemi 19 Temmuz’a kadar devam edecek. Süreç için rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, dikkat edilmesi gerekenleri anlattı, yüzdelik dilimin alınan puandan daha önemli olduğunun altını çizdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih başvuruları süreci başladı.

Gelecek için ilk adımların atılmaya başlanacağı bu süreçte, öğrencilerin sakin bir süreçten geçmesi için ebeveynlerin her koşulda çocuklarının tercihinin yanında olmalı ve destek vermelidir.

Tonguç Akademi’nin rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, 19 Temmuz’a kadar devam edecek olan tercih sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri aktardı.

‘Önemli Olan Yüzdelik Dilim’

Yüzdelik dilimin alınan puandan daha önemli olduğunun altını çizen rehberlik öğretmeni Çağla Akyavaş, “Öğrencilerimizin ve velilerimizin aklında genellikle her sene ‘puana göre mi yoksa yüzdelik dilime göre mi tercih yapacağız?’ sorusu yer alıyor” diyerek şöyle devam etti:

“Bu sorunun cevabı her sene için yüzdelik dilimdir diyebiliriz. Örneğin 400 puan alan bir öğrencinin dilimi yüzde 6 olsun, tercih listesine okul yerleştirirken yüzde 3-12 arasındaki okulları seçmesi gerekir. Eğer ‘geçen sene hangi okullar 400 puanla almış, ben onları yazayım’ düşüncesiyle hareket ederse kendi yüzdelik dilimine uymayan, yanlış dilimleri tercih listesine eklemiş olur. Bu noktada şu iyi anlaşılmalıdır, 400 puan bu sene yüzde 6’yı gösterirken belki de geçen sene yüzde 3’lük bir dilimi göstermiş olabilir. Yüzdelik dilim her sene sınava giren öğrenci sayısı, sınavın zorluğu/kolaylığına göre değişen bir parametredir.”

‘Tercih Listesi Bir Stratejiye Göre Yapılmalı’

Tercih listesi yapmanın da bir stratejisi olduğunu söyleyen Akyavaş, şunları söyledi:

“MEB öğrencilerimize 10 adet tercih hakkı sunuyor. Tercih listesi oluştururken genellikle ilk üç liseye öğrencinin yüzdelik diliminden daha yüksek, öğrencinin çok istediği liseleri yazıyoruz. Sonraki dört liseye öğrencinin yüzdelik dilimine yakın ve kazanma ihtimali çok yüksek olan liseleri yazıyoruz. Bu aralığı yazarken sıralamaya oldukça dikkat etmek gerekiyor, öğrencinin yüzdelik dilimine yakın liseler olduğu için bir lisenin yerini değiştirmek istediğimizde bile iyice düşünülmelidir. Son iki lise ise öğrencinin yüzdelik diliminden düşük, öğrencimizin açıkta kalmaması için yazılan liseler olmuş oluyor. Genellikle öğrenciler bu son liselere kalmadan üstlerde yazdığı bir okula yerleşmiş oluyor fakat yine de ‘bu liseler bana çıkmaz’ mantığı ile araştırılmadan tercih listesine hiçbir lise yazılmamalıdır.

Yüzdelik Dilimin Uygun Olması Doğru Tercih Olmayabilir

Sadece yüzdelik dilime bakarak tercih listesi oluşturmak maalesef öğrencimiz için uygun olmayabilir. Okulun öğrencimizin yaşadığı yere olan konumu, ulaşım olanakları, eğer başka bir il için tercih yapıyorsanız okulların yurt olanakları, hazırlığın olup olmadığı, eğitim dilinin ne olduğu, ikinci yabancı dil seçenekleri olup olmadığı, öğrencimiz ileride sayısal dışında eşit ağırlık, sözel veya dil tercihi yapmak istiyorsa gideceği lisede bu alanların açılıp açılmadığı, kulüp ve sosyal faaliyetleri, sosyal etkinlik ve yarışmalara verilen önem dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Ayrıca yazılan her okul mutlaka yerinde ziyaret edilmeli ve okulun durumu, bahçesi, yöneticileri, çalışanlarıyla okul hakkında sohbet edilmelidir.

Öğrencinin gelecekte ne istediği oldukça önemlidir. Gelecekte mühendis olmak veya tıp okumak istemeyen, sayısal alanı tercih etmeyecek bir derece öğrencisi, yüzdelik dilimine uygun başarılı Anadolu Liselerini tercih edip hedeflerine uygun bir eğitim de alabilir.”

‘Okul Başarısı Yüzdelik Dilime Göre Anlaşılmaz’

Yüzdelik dilimleri yüksekokulların başarılı okullar olarak bilindiği ve bunun çoğu zaman doğru olduğunu dile getiren Çağla Akyavaş, şu ifadeleri kaydetti:

“Fakat yüzdelik dilimi düşük her okul başarısız demek doğru olmayacaktır. Bu noktada okulun mezunlarının kazandığı üniversitelere bakmak önemlidir. Bu bilgileri liselerin web sitelerinden veya okul yöneticilerinden velilerimiz öğrenebilirler. Tercih robotunda bazı okulların karşısında yüzdelik dilim bilgisi görünmeyebilir. Bunların çoğu yeni açılan okullardır. Bazıları da geçen sene yüzdelik dilimi oluşmayan ya da bu yıl statü değiştiren okullar olabilir. Bu okulları tercih edecekseniz bulunduğu yerdeki eşdeğer okullara bakarak tercih yapabilirsiniz.”

Karar &  RisaleHaber.com 

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et