LGS Sınavı Motivasyon Tavsiyesi Uzmanlardan Geldi

LGS 2022 için geri sayım başladı. Milyonlarca ilköğretim son sınıf öğrencisi yakın zamanda sınava girecek. 5 Haziran’da yapılacak sınavda ilköğretimi bitirenler iyi bir lise eğitimi alabilmek için birbirleriyle yarışacaklar. Uzmanlar LGS sınavı motivasyon tavsiyesi vererek sınav öncesinde ve esnasında zihnen kendisini diri tutmak isteyen öğrencilere altın niteliğinde öğütler aktardı.

LGS sınavı motivasyon tavsiyesi 6 gün sonra sınava girecek olan milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiriyor.  Doğa Koleji Ortaokul Rehberlik Bölüm Başkanı Gülşen Aksu, Anadolu Ajansı’na verdiği bilgilerde, öğrencilerin sınav için nasıl motive olacağını harfiyen aktardı.

LGS SINAVI ÖNCESİ MOTİVASYON TAVSİYESİ

Aksu, öğrencilerin sınav öncesinde uzak durması gereken konuları şöyle sıraladı;

‘Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenciler sınava kendi okullarında gireceklerdir. Öğrencilerin, fiziki imkanları tanınan, adeta ikinci evleri olan okullarında sınava girmeleri kaygılarını azaltacaktır. Öğrencilerin son hafta beslenmelerine daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Daha önce hiç denenmeyen bir yiyecek, sınav haftası alerjik bir reaksiyona sebep olabileceği düşünülerek tüketilmemelidir. Aynı şekilde şişliğe, bağırsak ve mide problemlerine yol açabilecek gıdalardan da kaçınılmalıdır. Sınav sabahı öğrencilerin kendilerini yorgun hissetmemeleri için uyku düzeni çok önemlidir. Özellikle son bir hafta rutin dışı saatlerde uykuya geçmek yerine biyolojik saati şaşırtmayacak rutinlerdeki saatlerde uykuya geçilmelidir. Sınava günler kala öğrenciler sakatlanmalara yol açabilecek aktivitelerden de kaçınmalıdır. Ayrıca, hasta olmalarına sebep olabilecek etkinliklerden ve ortamlardan uzak durmalılar.’

LGS Sınavı Motivasyon

VELİLER BUNLARA DİKKAT ETMELİ

Ailelere de önemli uyarılarını sıralayan Aksu;

‘Öğrencilere, önemli olanın sınavın sonucu değil, tüm bu süre boyunca gösterdiği emek ve çaba olduğu belirtilmelidir. Ayrıca, elinden geleni yaptığı için kendilerine güvenmeleri ve inanmaları gerektiğinin vurgulanması etkili olacaktır. Bunun yanı sıra öğrencilerin sınav gününe farklı bir anlam yükleyip kaygısının artırılmaması için ev içindeki davranışların abartılmaması gerekiyor. Sınav gününe kadar, daha önce nasıl davranılıyorsa aynı şekilde davranılmaya devam edilmelidir.’  ifadelerini kullanırken, motive edicilikte abartıya kaçılmaması gerektiğini belirtti.

GÜVEN DUYGUSU ÇOK ÖNEMLİ

LGS öncesi kaygı problemli yaşayanlar için de eğitici tavsiyelerde bulunan Aksu;

‘Sınav sabahı, öğrencinin sindirim sistemini yormayacak gıdalardan oluşan bir kahvaltı enerjisini artıracaktır. Kıyafet seçiminin ise rahat, vücut ölçülerine göre ve hava şartlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, evden çıkmadan özellikle kimlik gibi sınav için gerekli olan tüm eşyaların alındığına emin olunmalıdır. Sınava geç kalınması, öğrencilerin kaygı düzeylerini artıracağından okula ulaşımda sorun yaşanmayacak bir zaman diliminde en geç saat 09.00’da okulda olunacak şekilde evden çıkılmalıdır. Öğrencilerin sınav arasında okul bahçesine çıkıp hava almaları, bir sonraki aşama olan sayısal oturuma hazırlıkta önemlidir. Birbirlerinin motivasyonlarını etkilememek adına sınav aralarında sorular hakkında konuşmamaları faydalı olacaktır. Sözel oturum artık geride kaldığı için sayısal oturuma kendilerini hazırlamalıdırlar. Sınavını tamamlayıp okuldan ayrılan öğrencileri ebeveynleri güler yüzle karşılamalıdır. Sınavı nasıl geçmiş olursa olsun öğrenciler tüm yıl boyunca emek verdikleri bir sınavdan çıkmış olacağı için olumlu cümleler duymaya ihtiyaç duyacaklardır.’ dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et