LGS 2022’ye kaç kişi girecek?

Liselere Giriş Sınavı için geri sayım başladı. İlk dönemden beri hazırlıklarını sürdürenler ikinci dönemin gelişi ile hazırlıklarına hız vermeye başlayacak. İlköğretim son sınıf öğrencilerinin katılımı ile yapılacak LGSS 2022 için eğitim dünyasında da hazırlıklar sürüyor. Peki LGS 2022’ye kaç kişi girecek?

Son 2 yıl LGS’ye girecekler açısından bir hayli kötü geçmişti. Pandemi nedeniyle bir türlü açık tutulamayan okullar eğitim kayıplarının oluşmasına neden olmuş ve bu nedenle LGS’de başarı ortalaması bir hayli düşmüştü. Bu yıl okulların da açık olması ile birlikte rekabet daha da kızışacak.

İyi bir lise okumak emeliyle LGS 2022’ye girecekler hazırlıklarını sürdürüyor. LGS için konu çalışmaları, test çalışmaları son hızıyla devam ediyor. Özellikle Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler liseleri için rekabet bir hayli fazla.

LGS 2022'ye kaç kişi girecek?

İşte bu nedenle adaylar LGS 2022’ye kaç kişi girecek? diye merak ediyor. Rakip sayısını öğrenmek isteyen adaylar bu soruya yanıt arıyor.

LGS 2022 NE ZAMAN?

Bu yıl açıklanan takvime göre Liselere Geçiş Sınavı veya bilinen ismi ile LGS 5 Haziran 2022 Pazar günü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği sınav merkezlerinde eş zamanlı olarak yapılacak. Sınavın ardından sonuçlar beklenecek. Sonuçlar açıklandığında ise kayıt ve nakil işlemleri ile dopdolu bir yaz mevsimi geçecek.

LGS 2022’YE KAÇ KİŞİ GİRECEK?

Bu yıl, yani LGS 2022 için başvurular açılmadığı için sayı şimdilik belirsiz. Ayrıca başvuruların ardından sınava kaç kişinin girdiği de sınav sonrasında netleşecek.

Fakat geçtiğimiz yıl sınava 1 milyon 38 bin aday girmişti.

Bu yıl okulların açık olması ve elbette alttan daha çok nüfus gelmiş olması nedeniyle, LGS 2022’ye en az 1 milyon 300 bin adayın gireceğini varsayabiliriz.

Geçtiğimiz yıla ait bazı istatistikler şu şekilde;

  • Geçtiğimiz yıl full çeken, yani tam puan alan sayısı 97 kişiydi.
  • Matematik hariç tüm derslerde kız öğrencilerin başarısı daha yüksekti.
  • Maalesef 180 bin kişi sıfır çekmek olarak da bilinen ‘barajı geçememe’ durumu yaşadı.
  • Geçtiğimiz yıl katılım oranı yüzde 83’tü.

Bu yıl için de artık geri sayım başlamış durumda. LGS 2022 başvurularının alınmasının ardından sınav için geri sayım başlayacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et