LGS 2022 ne zaman? | LGS 2022 sınav tarihi açıklanıyor

Ülkemizde ilköğretimden ortaöğretime geçiş esnasında bilgi ve birikim düzeylerinin belirlenmesi ve belirlendikten sonra çocukların eğitim veya beceri düzeylerine göre lise eğitimi alabilmesi için Liselere Geçiş Sistemi uygulanıyor. Bu sistem içerisinde bir de sınav yapılıyor. Sınavdaki amaç becerisi ve eğitimi daha iyi olan öğrenciyi buna göre bir okula yerleştirmek. Bu amaçla her yıl LGS yapılıyor. Peki LGS 2022 ne zaman yapılacak?

lgs 2022 ne zaman?

Liselere girişte geçerli olan LGS her yıl alınan puanlara göre öğrencilerin tercih ve yerleştirme işlemlerinin yapıldığı sistem içerisindeki yegane sınav. Daha önce ismi ve sistemi defalarca değişen bu sınav son olarak LGS oldu ve 2022 yılında bir kez daha yapılacak. Peki LGS 2022 sınav tarihi belli mi?

LGS 2022 ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS 2022 başta olmak üzere önümüzdeki yılın sınav takvimini yılbaşından biraz sonra açıklıyor. O nedenle LGS 2022 ne zaman sorusu şimdilik yanıtsız durumda. Fakat yüksek ihtimalle LGS her zaman olduğu gibi Haziran’ın ikinci yarısından sonra yapılacak.

LGS’ye her zaman olduğu gibi ilköğretim son sınıf öğrencileri katılacak. Daha önce ilköğretimden mezun olmuş adayların sınava katılım hakları bulunmuyor.

Sistem kesinlikle değişmeyecek

Öte yandan geride bıraktığımız günlerde sınav sisteminin ve isminin bir kez daha değişeceğine yönelik duyumlar gelince Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den kesin bir cevap geldi.

Yeni dönemde asla sınav sistem ve isminde değişikliğe gidilmeyeceğini belirten Mahmut Özer, bundan sonra sistem değişimi yerine sistem gelişimi olacağını aktardı.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et