LGS 2022 başvuruları ne zaman başlayacak? LGS başvuru tarihleri

İyi bir lise okuma hayali ile bu sene Liselere Giriş Sınavı’na girecek olan milyonlarca ilköğretim 8.sınıf öğrencisinin beklediği zaman yaklaşıyor. LGS 2022 başvuruları için geri sayım başladı. Lise eğitimini kaliteli bir okulda almak isteyenlerin heyecanı başlamış durumda. LGS 2022 başvuruları ne zaman? sorusu yanıt bulmak üzere. LGS başvuru tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş durumda.

Ülkemizde uzun süre değişen liselere geçiş sistemi son bir kaç yıldır değişmeden LGS adı ile devam ediyor. Bu sistemde öğrenciler sınavda aldıkları puana göre bir liseye yerleşiyor. Puanı herhangi bir liseye yeterli olmayanlar kendilerine en yakın liseye gidebiliyor. Elbette bu noktada nakil işlemleri gibi işlemler de etkili oluyor. Bir kaç sene önceye kadar 6-7 ve 8. sınıf düzeyleri için ayrı ayrı uygulanan lise sınavı artık bir süredir sadece 8.sınıf öğrencileri için tek seferde uygulanıyor.

LGS 2022 başvuruları

LGS 2022 NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce verdiği tarihlere göre sınav bu yıl herhangi bir pandemi aksaklığı olmazsa 5 Haziran 2022’de düzenlenecek. Pazar günü düzenlenecek sınavda sabah 09.30’da ilk oturum, öğlen 11.30’da da ikinci oturum olacak.

81 ilde eş zamanlı yapılacak sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. İlk oturum 75 dakika, ikinci oturum 40 dakika sürecek.

LGS 2022 BAŞVURULARI NE ZAMAN?

LGS 2022 başvuru tarihi konusunda henüz Milli Eğitim Bakanlığı bir duyuru yapmadı. Duyuru için de henüz erken bir vakit olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl duyuru Şubat ayında gelmiş, başvurular Nisan ayında başlamıştı. Bu yıl da benzer bir tablonun oluşması ve başvuruların Nisan ayının hemen ortasında başlaması bekleniyor.

LGS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

LGS’ye kimlerin başvurabileceği daha önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan sınav mevzuatında belirtilmiş durumdadır.

MEB’in belirlediği kurallar;

  • İlköğretim 8. sınıf mezunu olmak
  • Örgün öğretimde öğrenci olmak

Bu iki şartı karşılayan tüm öğrenciler LGS başvurusu yapıp, ücretini ödedikten sonra LGS sınavına girip yeterli puan alırsa başvuru yapabilir. Sınavın ardından tercih ve nakil dönemleri de açılacak ve süreç Haziran ayından itibaren başlayacak. 2022 yılındaki bu zorlu maraton için Yeni Eğitim Dergisi olarak tüm öğrencilere başarılar diliyoruz.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et