LGS 2022 başvuruları ne zaman açılacak? LGS başvuru tarihleri bekleniyor

Liselere Giriş Sınavı için geri sayım başladı. İyi bir lise eğitimi alarak geleceklerine ilk adımı atmayı planlayan gençlerimiz için LGS 2022 ilk fırsat olacak. Kaliteli bir lise okumak eğitim hayatının kalanını güzel geçirmek anlamına gelecek. Peki LGS 2022 başvuruları açıldı mı? Milyonlarca öğrenci ve velisi bu açıklamayı bekliyor. MEB tarafından LGS başvuru tarihlerinin açıklanması bekleniyor.

LGS 2022 başvuruları bu yıl için hala bekleniyor. Evlerinde veya özel kurslarda hazırlığını sürdüren ilköğretim sekizinci sınıf öğrencileri MEB’ten gelecek başvuru aşamasına kilitlenmiş durumda. LGS 2022 başvuruları geldiğinde aynı zamanda bu yılın LGS sınavı ücreti de belirlenmiş olacak. Bilindiği üzere başvuru ücretini yatırmayan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.

LGS 2022 başvuruları

LGS 2022 BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İyi bir liseye gitmek için bu yıl 1 milyondan fazla öğrencinin katılması beklenen LGS başvuru tarihleri henüz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmadı. Kurumun önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde başvuru tarihi duyurusu yapması bekleniyor. Başvuruların muhtemelen Nisan ayında yapılması bekleniyor.

LGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulan takvime göre, LGS 2022 5 Haziran 2022 Pazar günü, 81 ilde, MEB’in belirlediği sınav merkezlerinde, saat 11.30’da başlayacak.

Adaylara bu yıl 90 soru için 155 dakika süre verilecek. İki oturumlu sınavda sözelden 50, sayısaldan 40 soru sorulacak.

Temmuz ayının başında veya ortasında LGS yerleştirmeleri, tercihleri ve ek tercihleri işlemleri başlamış olacak.

LGS BAŞVURU ÜCRETİ 2022 BELLİ Mİ?

LGS başvuruları henüz açılmadığı için bu yıl sınavın ne kadar ücretli olacağı da henüz belirlenmiş durumda değil.

LGS SONUÇLARI VE YERLEŞTİRMELERİ NE ZAMAN?

LGS Haziran’da yapılacak. Sınava ait sonuçların Haziran sonunda açıklanması, ardından Temmuz ayının başında LGS tercihlerinin alınması bekleniyor. İlk tercih işlemlerinin ardından puana göre yerleştirmelerin yapılmasına geçilecek. Ardından nakil işlemleri de başlayacak.

LGS’ye bu yıl her zaman olduğu gibi ilköğretim 8.sınıf öğrencileri girecekler. Tüm kayıt işlemleri, başvuru işlemleri, tercih ve nakil işlemleri her zaman olduğu gibi öğrencilerin başucu kılavuzu olan e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

İlk yerleştirmeler sona erdikten sonra ek yerleştirmelerin de Temmuz ayı içerisinde adayların erişimine açılması bekleniyor. Ardından adayların yerleştirmeleri yapılacak ve bir çok kişi lise eğitimi aşamasına geçebilecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et