LGS 2021 takvimi belli oldu: LGS başvuruları ne zaman? Sınav ne zaman?

Milyonlarca ilköğretim öğrencisinin iyi bir lise eğitimi alma hayali ile hazırlanıp girdiği Liselere Giriş Sınavı (LGS) bu yıl yine MEB tarafından yapılacak. Geçtiğimiz yıl pandemi gölgesinde yapılan sınav bu yıl da benzer koşullarda yapılacak. LGS 2021 başvuru tarihi ve LGS sınav tarihi ile bilgiler uzun süren bekleyişin ardından Bakanlık tarafından duyuruldu.

İki oturumda yapılacak olan sınavın ilk oturumunda Türkçe, İnkilap, Din Kültürü ve Yabancı dil alanından sorular sorulacak. Sınavın ikinci oturumunda ise adaylara Matematik ve Fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.

Öğrencilerin uzun zamandır devam eden hazırlığında artık son dönemece doğru giriliyor. Adaylar sınav hazırlıklarını hızlandırdı.

LGS BAŞVURU TARİHLERİ

2021 yılında liselere giriş için kullanılacak olan LGS sınavına başvurular 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılacak.

8. sınıf öğrencilerine otomatik başvuru işlemi gerçekleştirilecek. Bunun nedeni ise pandemi nedeniyle oluşacak kalabalığın önüne geçmek. Tüm 8. sınıf öğrencilerinin başvurusu otomatik yapılacak. Fakat tüm 8. sınıf öğrencileri sınava katılmak zorunda değil.

Başvuru işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden bilgileri güncel olmayan öğrenciler bu durumu, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildirecek. Okul müdürlükleri, öğrencilerin bilgilerini (fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zorunlu yabancı dil, muafiyet durumları, denklik kayıtları, sınav tedbir hizmeti gibi) 14 Nisan 2021 tarihine kadar kontrol ederek gerekli güncelleme işlemlerini tamamlayacak. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacak.

Sınava başvuru için başka hiç bir ek işlem gerekmiyor.

LGS Sınavına otomatik başvurusu tamamlanan adaylar sınav giriş belgelerini 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren alabilecek. Giriş belgeleri üzerinde ayrıca adayların sınava gireceği yer bulunacak.

LGS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Liselere Giriş Sınavı bu yıl 6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. Pandemi nedenli bir erteleme olursa MEB tarafından yeni tarih mutlaka duyurulacak.

Sınav saatleri ise;

İlk oturum için 09.30

İkinci oturum için 11.30 olacak.

Sınav sonuçlarının 30 Haziran 2021 tarihinde ilan edilmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et