LGS 2021 sona erdi: Lise taban puanları bekleniyor: Anadolu-Fen Lisesi taban puanları ve yüzdelik dilimleri

Liselere Giriş Sınavı 6 Haziran 2021’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eş zamanlı olarak saat 09.30’da başladı. 1 milyondan fazla öğrenci 90 soruluk sınavda 150 dakika boyunca ter döktü. 12.50’de sona eren sınavın ardından milyonlarca öğrenci LGS sonuçları için beklemeye başladı. LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS tercih dönemi başlayacak. Tercih döneminde en önemli unsur Lise Taban Puanları olacak. Anadolu lisesi taban puanları 2021, Fen Lisesi taban puanları 2021 gibi detaylar en çok merak edilenler arasında yer alıyor. LGS 2021 sonrası liselerin puanları son derece kritik öneme sahip.

İLGİLİ HABER: LGS 2021 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? TIKLA-ÖĞREN

LGS sonuçları sonrası puanlarını öğrenecek öğrenciler için tercih telaşı başlayacak. Tercihlerin Temmuz ayı içerisinde başlaması bekleniyor.

LİSE TABAN PUANLARI 2021

Liselerin bu yıl için taban puanları henüz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulmadı. Taban puanlar ile birlikte bir başka önemli etmen yüzdelik dilim olacak. Adaylar puanlarına göre sıralamaya tabi tutulacak ve belirli yüzdelik dilimlere girecek. İyi okullar en iyi yüzdelik dilime göre alacak.

YÜZDELİK DİLİM NE DEMEK?

LGS sonrası oluşan puanlara göre yapılan sıralama öğrencilerin yüzdelik dilimini belli edecek. Örneğin 1 milyon 300 bin öğrenci arasında 104 bininci sırada olan öğrenci yüzde 8’lik dilime girmiş demektir. Bu da öğrencinin yüzde 8’lik dilimle kabul eden okullara girebileceği anlamına gelir.

Geçtiğimiz yılın taban puanları ve yüzdelik dilimlerine baktığımızda, kaliteli bir çok okulun yüzde 1-5 arası yüzdelik dilimlerle öğrenci kabul ettiğini görüyoruz. Tam puan ile 450 puan arası en kaliteli okulların öğrenci kabul ettiği görülüyor.

İkinci kalite okulların ve bazı anadolu liselerinin 450-380 arası puan ile öğrenci kabul ettiği görülüyor. Fen liselerinde 450’den aşağı pek puan bulunmuyor.

Anadolu İmam Hatipler içerisinde 350’ye kadar düşen puanlar görülüyor. Ardından diğer okulların 280’e kadar düştüğü yerler de bulunuyor.

Net fikirlerin oluşması için MEB’in Lise Taban Puanları 2021 açıklamasını bekleyeceğiz.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et