LGS 2021 genelgesi: LGS’ye öğrencinin ailesinden kaç kişi gidebilir?

Liselere Giriş Sınavı için geri sayım sona eriyor. 6 Haziran 2021’de milyonlarca kişi MEB tarafından belirlenen sınav merkezlerinde zorlu LGS 2021 maratonunda ter dökecek. 6 Haziran aynı zamanda sokağa çıkma yasağı geçerli olacağı için İçişleri Bakanlığı bugün LGS 2021 genelgesi yayınladı. Özellikle sınava çocuğu girecek olan ebeveynler LGS’ye öğrencinin ailesinden kaç kişi gidebilir? sorusuna yanıt arıyor. İçişleri Bakanlığı bu soruya da yanıt verdi.

6 Haziran’daki sokağa çıkma yasağından öğrenciler doğal olarak muaf olacak. Sınavın uygulanacağı saatlere özel olarak verilen muafiyet 07.00-15.00 saatleri arasında geçerli olacak. Bu saatlerde aynı zamanda kırtasiyeler de açık olacak.

lgs

LGS’YE KAÇ KİŞİ GİDECEK?

İçişleri Bakanlığı genelgesinde net bir sayı belirtilmemiş. Bakanlık yayınladığı genelgede şunları söyledi;

*Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.”

Fakat son yapılan sınavda 2 kişiye kadar izin verilmişti. Riske atmamak adına 2’den fazla refakatçiniz olmaması tavsiye olunur.

LGS’de refakatçi olacak kişiler okul bahçesine alınmayacak.

Genelgedeki diğer hususlar şöyle;

“Valiler ve kaymakamlarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak. Kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecek. Sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecek.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. “

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et