KYK yurt internet kotası ne kadar olacak? Müjde geldi

İnternet çağında üniversite öğrencileri için kanayan yararlardan biri de Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı devlet yurtlarında bulunan internet kotası. Eğitim için kritik unsurların en önemlisi haline gelen internet KYK yurtlarında bir hayli kötü durumdaydı.  Bunun önüne geçmek için harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı değişime gidiyor. Peki KYK yurt internet kotası ne kadar olacak? Açıklandı.

Konu ile ilgili açıklama Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’dan geldi. KYK yurtları üzerinden siyaset devşiren ve buraları istismar edenlere tepki gösteren Kasapoğlu, buraların istismar edilmesine izin verilmeyeceğini belirtti. Kasapoğlu ayrıca KYK yurt internet kotası hakkında önemli bir müjde verdi.

KYK yurt internet kotası

Spor alanındaki çalışmalara değinen Kasapoğlu, Ak Parti iktidarı ile spora ve gençlerin spora yönlendirilmesine yönelik önemli çalışmalar olduğuna dikkat çekerken;

” Şu an 11 milyon sporcumuz var. Bizimle birlikte lisanslı sporcu sayısı da arttı. Bakanlık olarak temel amaçlarımızdan biri sporun tabana yayılması. İstisnasız her vatandaşımızın kadınıyla erkeğiyle, özellikle bunun altını çiziyorum, ‘kadın odaklı spor’ bizim en önemli politikalarımızdan biri. Genciyle yaşlısıyla, özellikle engelli vatandaşlarımıza yönelik de spor erişimini güçlendirmek.” dedi.

YURTLARDA İNTERNET KOTASI 32 GB OLACAK

Gençlere önemli bir müjde veren Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, bahar döneminde, yani üniversiteler yeniden açıldığında KYK yurtlarında internet kotasının kişi başı 32 GB olarak belirleneceğini söyledi.

KYK burs ve kredilerine de değinen Kasapoğlu;

“Yıllık 500 bin öğrenciye burs, 1 milyondan fazla öğrenciye kredi veriyoruz. Şu an itibariyle 850 lira. Yüksek lisansta iki misli, doktorada üç misli ödüyoruz. Bununla birlikte krediler, birilerinin ifade ettiği gibi okulu bitirir bitirmez değil, genç işe girene kadar, SGK’ye kaydı olana kadar kredi ödemelerini erteleyebiliyor.” diyerek son bilgileri verdi.

DAHA ÇOK ARTTIRILMASI LAZIM

KYK internet kotasının 32 GB olması önemli bir gelişme. Fakat öğrencilerin de sesi olarak biz Yeni Eğitim Dergisi ailesi, söz konusu kotanın hala yetersiz olduğunu düşünüyoruz.

Günümüzde internet çok büyük bir mecra. Haliyle herhangi bir internet sitesine girmek daha çok byte tüketiyor. 32 GB bundan bir beş on yıl önceye kadar çok bile gelebilirdi, fakat günümüzde kaliteli bir Youtube videosuyla dahi 1 GB’a kadarı anında tükenir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversite öğrencilerine bu kotayı biraz daha arttırmalı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et