KYK 2021 yurt yedek sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversite okuyan veya bu yıl ilk kez üniversiteye okumaya başlayacak olan milyonlarca öğrenci, gerek yurt, gerek burs başvurusu için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ile öğrencilik hayatında sıkça karşılaşıyor. Bu yıl üniversitelerin yüz yüze açılıyor olması KYK’nın da mesaisini katladı. Önümüzdeki haftalarda burs başvurusu alacak olan KYK, onun öncesinde üniversiteye ilk kez başlayacak veya daha önce yurt başvurusu yapmamış öğrencilerin yurt başvurularını da aldı. KYK yurt başvuru sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Asil ve yedek olarak yurt kazanan adaylardan asiller 19 Eylül 2021 tarihine kadar KYK yurt kaydı yaptılar. Fakat KYK 2021 yurt yedek sonuçları hala bekleniyor. KYK yurt yedek sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu gündemdeki yerini koruyor.

İLK YEDEK YERLEŞTİRMELERİ BUGÜN

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesinden gelen açıklamaya göre, üniversite öğrencileri arasında 19 Eylül tarihinde kayıtlar yapıldı. Kayıtların ardından yedek adaylar arasından çağırmalar 20 Eylül itibari ile başlıyor. Buna göre KYK 2021 yedek sonuçları;

20 Eylül’de birinci yedek yerleştirmeler
23 Eylül’de ikinci yedek yerleştirmeler
27 Eylül’de üçüncü yedek yerleştirmeler şeklinde yapılacak. 27 Eylül sonrasında ise her pazartesi ve perşembe günü KYK 2021 yedek sonuçları sırası ile açıklanacak ve sırası gelen yedek sonucunu öğrendikten sonra dilerse yurt kaydını yapabilecek.

KYK YURT YEDEK SONUCU NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesinde KYK yurtlarını yedek olarak kazanmış ve sıra bekleyen adaylar her Pazartesi ve Perşembe günü;

https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvuru-sonucu-sorgulama

adresine gidip, T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak sıranın kendilerine gelip gelmediğini öğrenebilecekler. Sırası gelen, yani KYK 2021 yedek sonucunda ismi çıkanlar en kısa sürede yurt kaydını yapabilecek.

Ödenmesi gereken ilk kayıt ücreti, T.C. kimlik numarasıyla ödeme ekranlarından sorgulama yapıldığında otomatik olarak ekrana çıkıyor. Çıkan ekranda ilk ücretin ödenmesi için gereken bilgiler ve tarih de yer alıyor. Bu tarihte ücreti gereken yere yatırmayanlar yurt kaydı yaptıramayacak.

İlk kayıt ücreti, öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirilme tarihine göre farklılık gösteriyor. Yerleştirme işlemini takip eden ay itibarıyla sadece aylık yurt ücreti ödeniyor. Güvence bedeli ise bir defaya mahsus alınıyor ve yurttan kayıt sildirdiğinde öğrenciye iade ediliyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et