Kütüphaneci alımı yapılacak! Kimler kütüphaneci olabilir?

Kütüphaneler maalesef yeterince ilgi görmese de önemli bir eğitim ortamı. İnsanların can dostu, en yakın arkadaşı olan kitapları barındırmasının yanında teknoloji çağında bile yıllardır süre gelen bir kültür objesi. Bu nedenle hala kütüphaneler rağbet görüyor. Buralar aynı zamanda personel çalıştırması nedeniyle vatandaşlar için bir istihdam kapısı. Haliyle az önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından ilan edilen kütüphaneci alımı büyük ilgi gördü.

Bugün 24 TV ekranlarının konuğu olan Ersoy’un binlerce kişiye bir müjdesi vardı. Bir süredir yapılmayan kütüphanelere personel alımının bu yıl olacağını söyledi. Ersoy müjdeyi verince kütüphaneci alımı bekleyenlerin dikkati Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çevrildi.

Kütüphaneci alımı

İYİ BİR KADRO ALIMI OLACAK

18 Şubat Cuma günü TV 24 ekranlarının konuğu olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kadro alımı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan söz aldıklarını şu şekilde aktardı;

“Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı bize sözlü onay verdi. Kütüphanelerle ilgili iyi bir kadro alımı yapacağız.”

Bu sözlerin ardından kütüphaneci alımı için bekleyiş başladı. Önümüzdeki günlerde bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından daha fazla haber, duyum veya bildiri gelecektir.

KÜTÜPHANECİ ALIMI İÇİN ŞARTLAR

Kurum son olarak 2016 yılında yaptığı alımda kütüphaneci olacak vatandaşlarda şu şartları aramıştı;

— Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren; bilgi ve belge yönetimi, kütüphanecilik, arşivcilik ve dokümantasyon ve enformasyon veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birisinden mezun olmak,

Ayrıca T.C. Vatandaşı olmak, KPSS’den 70 almış olmak, sicili temiz olmak gibi detaylar da yanında bekleniyor.

Alımların yine sözlü sınav ile yapılması ve geri kalan sürecin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından duyurulması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda daha çok detay geldikçe sizlerle paylaşacağız. Özellikle eğitimini bu alanda almış olanlar heyecanla bekliyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et