Kurslara uzaktan eğitim yetkisi verildi

Milli Eğitim Bakanlığı çok önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Şu an aktif olan kurumların yanı sıra ülke genelinde 109 farklı alanda eğitim-öğretim yetkisi bulunan kurslara ‘uzaktan eğitim’ yapabilme yetkisi verildi. Bu yetki sadece ‘yayın odası’ kurmak şartı ile verilmiş durumda. Yani bundan sonra uzaktan eğitim yapacak olan kurslar bir yayın odası kurmak zorunda kalacaklar.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce, Özel Öğretim Kurumları Standartları Yönergesi yeniden düzenlendi. Bu düzenleme ile OSB içerisinde yer alan  özel mesleki ve teknik Anadolu meslek liselerini de kapsayan özel öğretim kurumlarının bazılarının bölümleri ile kullanılacak araç gereçlerin standartları yeniden belirlendi. Sayıları 7 bin 500 kadar olan bur kurslarda artık talim ve terbiye kurulunun onay verdiği programlarda televizyon veya internet gibi mecralar kullanılarak uzaktan eğitim yapılma şansı verilecek.

Daha önce bu kursların eğitim verebilmesi için MEB’ten ayrı bir ruhsat alınması gerekiyordu. Yeni düzenleme ile birlikte özel çeşitli kurslardan isteyenlerin, kurs bünyesinde uzaktan öğretimi yapılacak programın araç, gereç ve donanımlarının yer aldığı yeterli büyüklükte yayın odası düzenlemek şartıyla uzaktan eğitim yapabilmelerine imkan sağlandı. Böylece uzaktan öğretim yapmak isteyen çeşitli kursların, ayrı ruhsat alma zorunluluğu kaldırılmış oldu.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et