Kümülatif Zam ne demek? Öğretmene ne kadar kümülatif zam gelecek?

Aralık ayı ülkemizde çalışan tüm kesimler için zam ayı anlamına geliyor. İşçiler ve memurlar 2022 yılında alacakları zamları merak ederken, öğretmen maaşı da büyük oranda artacak. Bu artış ile ilgili Çalışma Bakanlığı tarafından Kümülatif Zam kavramı ortaya atıldı. Memura kümülatif olarak yüzde 30-35 oranında artış sağlanacağını söyleyen bakanlığın bu açıklaması sonrası öğretmene ne kadar kümülatif zam geleceği merak konusu olmuş durumda.

Kümülatif Zam nedir?

Kümülatif ne demektir?

Kümülatif’in sözlükteki anlamı kümelenen, biriken şey demektir. Zihinlerimizde bir şeyin artmasından söz edildiğinde aritmetik artışlar anlaşılmaktadır. Örneğin 1-2-3 gibi. Kümülatif ise birikerek gelen bir artışı temsil etmektedir. Felsefede ise kümülatif bilgi kavramı vardır ki, bu da birikerek gelen bilgi anlamına gelmektedir.

Kümülatif zam ne demektir?

Kümülatif’in sözlük anlamından da anlaşılacağı üzere, kümülatif zam da birikerek gelen, yani aritmetik değil, başlangıçtaki sayıya göre belirlenen artışa verilen isimdir.

Örneğin bir memurun 1000 TL maaş aldığını varsayalım. 2021’de bu memur yüzde 10 zam almış olsun. Maaşı 2021’in sonuna kadar 1100 TL olacaktır. 2022 yılı geldiğinde bir yüzde 10 daha zam alsın ve maaşı 1210 TL olsun. Bu memurun maaşı 2022 yılı için yüzde 20 değil, yüzde 21 oranında gerçekleşmiş demektir.

İşte Çalışma Bakanlığı’nın kümülatif artış ile yüzde 30-35 arası zam gelecek dediği budur. Söz konusu zam tek yıl için yüzde 30-35 değildir.

Refah Payı ile artış sağlanacak

Öğretmen dahil tüm memurların yüzde 30-35 arasında alacağı kümülatif zam refah payı ile sağlanacak. 2022 itibari ile memurların maaşı kümülatif olarak en az yüzde 30 zamlanmış olacak.

Gelecek olan refah payının oranı şimdilik belirsiz. Asgari ücret görüşmelerinden sonra Memur-Sen ile Çalışma Bakanlığı arasında bu konu enine boyuna konuşulacak ve öğretmenlerin maaş zammı netleşmiş olacak.

Ne kadar zam geleceğini Aralık sonu veya Ocak başında öğrenmiş olacağız. Artık gözler görüşmelerde olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et