KPSS öncesi merak konusu! Öğretmenlik a grubu mu? b grubu mu?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kamuya personel alımlarının tamamında olduğu gibi, sözleşmeli öğretmen alımında da referans noktası oluyor. Eğitim kariyerine sözleşmeli öğretmen olarak başlamak isteyen tüm adaylar, KPSS 2022 öncesi, bu yıl b grubu sınavların yapılacak olması nedeniyle, öğretmenlik a grubu mu? b grubu mu? sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın ÖABT, yani Öğretmenlik Alan Bilgisi her yıl düzenleniyor. Lakin tek yıllarda A grubu ve B grubu ayrımları olduğu biliniyor.

Öğretmenlik a grubu mu? b grubu mu?

ÖĞRETMENLER HANGİ SINAVA GİRECEK?

Öğretmenler için KPSS’de tek yıl çift yıl ayrımı bulunmamaktadır. Öğretmenler, çift yıl sınavlarında KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek sınavlarına girerler. Üstüne o yıl için belirlenen takvimde ÖABT sınavına girmektedirler.

A-B grubu ayrımı diğer alan bilgisi testlerinde bulunmaktadır. Öğretmenler, 2 yılda bir sınav beklemek zorunda değiller.

Tek yıllarda da aynı şekilde öğretmenler Genel Kültür-Genel Yetenek sınavlarının ardından o yıl için belirlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testlerine tabi olmaktadırlar.

Öğretmenlerin KPSS puan türü KPSS121 olarak geçmektedir. KPSS121 ile alım yapılan her yere başvurabilmektedirler. Böylece öğretmenlik a grubu mu? b grubu mu? fark etmeden adaylar KPSS121 türünde iyi bir puan çıkarmaya çalışırlar.

Ağırlıkları ise şöyledir:

Genel Kültür: 0,15 Genel Yetenek: 0,15

Eğitim Bilimleri: 0,20

P121 puan türü 1 yıl geçerlidir. Her yıl yapılan KPSS ile bu puan türü hesaplanmakta ve kullanılmaktadır.

ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN KPSS KAÇ GEREK?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) öğretmenler için de son derece kritik. Her yıl çeşitli kadrolara açılan kontenjanlar neticesinde öğretmen olmak için iyi bir puan almak gerekli.

Fakat ortada bahsedebileceğimiz net bir ‘taban puan’ bulunmamakta. Öğretmen alımı sırasında başvuran adayların KPSS puanına göre o yıl bir sıralama oluşturulup, KPSS puanı yeten adaylar mülakat aşamasına devam edebilmektedirler.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et