Kovid-19 ve Okullar – Eğitim Ortamı ve Teneffüslere Dikkat Edin!

Kovid-19 ve Okullar – Tüm dünyada, okullar yavaş yavaş yeniden açılıyor; bununla birlikte, eğitimciler ve okul yöneticileri ise neye öncelik vermeleri gerektiği konusunda kendi çapında bir karmaşa yaşıyorlar.

Aslında, toplum düzeyinde baktığımızda, pandemik dönemin en kritik noktasında okullar bulunuyor.  Üstelik bu olay tüm ciddiyetini korurken, aşamalı da olsa okullar yeniden açıldı.

İşin en kritik noktası burada; potansiyel Kovid taşıyıcısı olarak çocukların, okul saatlerinde, özellikle teneffüslerdeki hareketliliği yanında gelişimlerinin olumsuz etkilenmesi konunun özünü teşkil ediyor.

Kısacası “Teneffüs” kritik bir öncelik olarak önemini korumaktadır.

Teneffüs Nedir?

Teneffüs, bir çocuk için eğlence ve oyunlardan daha fazlasıdır.

Çocukların öğrenmesi ve büyümesi oyun yoluyla olur ve yapılandırılmış teneffüs alanı, öğrencilerin aylar süren izolasyondan sonra akranlarıyla yeniden bağlantı kurmaları için önemli bir yerdir.

Yapılandırılmış teneffüsler, maniple edilen ve planlanan teneffüslerdir.

Teneffüs çocuklara problem çözme, iletişim kurma, müzakere etme ve paylaşma gibi sağlıklı, ömür boyu sürecek sosyal-duygusal becerileri uygulama ve geliştirme fırsatı sunar.

Kovit-19 pandemisinin stres, kaygı, izolasyon, tükenme ve diğer toplumsal zorlukları taşıdığı bir başka gerçektir. Bu becerilerin özellikle şimdi ertelenmesi daha önemli ve zorunludur.

Öğrencilerin hareket etmek ve temel oyun haklarını deneyimlemek için kapsayıcı alan ve sosyal bağlantıları destekleyen yeterli alana ihtiyaçları olacaktır.

Ancak kaliteli bir teneffüs, okulun yeniden açılması için kritik olacaksa, önceden düşünmeyi, öğretmen desteğini ve idari dikkati gerektirecektir.

Teneffüs Etkisi

Kovid-19 ve Okullar – Yeni yapılan bir araştırma,  destekleyici, keyifli teneffüs sağlamanın öğrencilerin zihinsel, sosyal ve fiziksel sağlıkları üzerinde nasıl olumlu bir etkisi olduğunu da gösteriyor.

Teneffüslerin, özellikle, kaliteli tatil dönemlerinin ruh halini, refahı, okula bağlılığı, davranışı, öğrenmeyi, odaklanmayı, devamlılığı ve genel okul iklimini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Okullar, öğrencilerin sağlığına öncelik vermek için teneffüsleri kullanırken,  dikkat etmeleri gereken şey, her gün birden fazla (en az iki) teneffüs vermelidirler.  Kaynak-1 

Temel Kaygı “Öğrencilerin Güvende “ Olmasını Sağlamaktır.

Kovid-19 ve Okullar – Okullar, Kovid-19 bulaşma riskini azaltabilmek veya önleyebilmek için makul stratejilere ihtiyaç duyarken, aynı zamanda, çocukların gelişimsel ihtiyaçlarını da desteklemeyi ihmal etmemelidirler.

Yani bir ipte iki cambazı birden yürütmek gibi bir beceriye sahip olmayı gerektiriyor.

Mevcut veriler, Kovid-19 hastalığının okul dışı ortamlarda bulaşma olasılığının çok daha düşük olduğunu göstermektedir; (Kaynak-2)

Ya da okul içi ortamlar daha risklidir. Çünkü açık hava rekreasyonunun,  kapalı mekanlarda geçirilen zamana göre sosyal mesafe koyma çabalarını kolaylaştırabileceğini gösteriyor.  (Kaynak-3)

Dışarıda geçirilen zaman dikkate alındığında, çocuklar oyun alanında daha fazla zaman harcamak istemektedirler.

Bu oyun fırsatlarının öğrencilerin gelişiminde gerçekten etkili olabilmesi için çok fazla kural ve düzenlemeden (örneğin “topa oynama!” veya “Koşma!” gibi), öğrencileri korumaya yönelik uygulamaları, uygulamaya devam ederken, onlara yeterli özgürlüğün verilmesi gerekir. (Kaynak-4) 

Teneffüste öğrencilerin güvenliğine öncelik vermek için okullar aşağıdaki hususları dikkate almalıdır:

 • Alanlardaki öğrenci sayısını azaltmak için oynama bölgelerini işaretleyin.
 • Her öğrencinin kendine ait ekipmanı olmalı; öğrenciler arasında malzeme değiş tokuşu yapılmamalıdır.
 • Aynı anda teneffüs yapan sınıf sayısını en aza indirmek için süreleri kademeli azaltmalıdır.
 • Teneffüs sırasında ve sonrasında kullanmak için el yıkama istasyonları kurulmalıdır.

Öğrencileri Meşgul Edin 

Kovid-19 ve Okullar – Sadece pandemi açısından değil, normal eğitim-öğretim zamanlarında da teneffüsler öğrenmenin bir parçasıdır.

Teneffüs, öğrenciler için bir moladır. Bu molanın yerini bulması için mutlaka yapılandırılmalıdır. Yani teneffüs maniple edilmelidir.

Böylece çocuklara özerk karar verme, zaman yönetimi ve hatta bireysel veya ortak problem çözme uygulamaları için eşsiz bir fırsat sunar.

Teneffüslerdeki ilişkiler, sınıftaki aktif öğrenme fırsatlarına aktarılabilir.

Teneffüs, öğretmenler için faydalı bir gözlem zamanı da olabilir.

Çocukların yaptığı sosyal dinamikler ve seçimler, öğrencileriyle nasıl etkileşim kuracaklarına dair iç görüler sağlayabilir.

Öğrencilerin katılımını sağlamak için okullar aşağıdakileri dikkate almalıdır:

 • Öğrencilerin bir dizi etkinliği özgürce seçebilecekleri çeşitli dış mekanlar sağlayın
 • Oyun sırasında katılımı teşvik edin
 • Çeşitli ilgi alanlarına hitap etmek ve öğrencilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için daha sessiz, yaratıcı veya bireysel aktiviteler / alanlar belirleyin.

Öğrencileri Destekleyin

Kovid-19 ve Okullar – Farklı nedenlerden dolayı veya aksamalar nedeniyle, bazı öğrencilerin çeşitli teneffüs faaliyetlerine katılmakta tereddüt etmesi muhtemeldir.

Bu tip öğrenciler daha fazla öğretmen desteği isterler.

Öğrencilerin desteklenmesini sağlamak için okullar aşağıdakileri dikkate almalıdır:

 • Öğretmenlerin oyun sırasında öğrencilerle etkileşim kurmasına izin vermek için teneffüsü bir öğretim sürecinin bileşeni olarak sayın.
 • Öğretmenler de bu konuda desteğe ihtiyaç duyabilir. Okul yönetimi, öğretmene destek konusunda çözüm üretmelidir.
 • Öğrencilerin birbirleriyle bağlantı kurmasına ve sosyal davranışları modellemesine yardımcı olacak ortak oyunların bir listesi elinizde olsun.
 • Teneffüs süresini herhangi bir nedenle ertelemeyin veya kısmayın.

Sonuç: Krizi Fırsata Çevirin

Kovid-19 ve Okullar – Pandemi, okullara uygulamalarını çocukların bütünsel gelişimine göre yeniden düzenleme fırsatı sunar. Teneffüs bu görev için çok önemlidir.

Şimdi, okul yöneticileri kaliteli bir teneffüs planlaması yapmalıdırlar.

Çünkü öğretmenlerimiz ve çocuklarımız daha fazlasını hak ediyor.

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et