Koronaya yakalanan öğrenci devamsız sayılacak mı? MEB açıkladı

Yüz yüze eğitim 6 Eylül Pazartesi tüm sınıf düzeylerinde ve MEB’e bağlı tüm okullarda başladı. Öğrenciler sınıflarına döndü. Tüm derslerde yüz yüze eğitim üçüncü gününe girdi. Fakat bir çok soru işareti kafalarda. Bunlardan biri de Koronavirüs’e yakalanan veya temaslı öğrenci yok yazılacak mı? Yani devamsız sayılacak mı? sorusu. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bilgilendirici bir yazı paylaşıldı.

KORONAYA YAKALANAN ÖĞRENCİ YOK YAZILACAK MI?

Konu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, Koronavirüs’e yakalanan veya temaslı olduğu tespit edilen öğrenciye mazeret izni verileceğini söyledi. Yani Koronaya yakalanan öğrenci devamsız sayılmayacak.

Mazeret izni verilecek öğrenciler, karantina sürecinde eğitim açıklarını www.eba.gov.tr veya TRT EBA üzerinden kapatacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan maddeler şu şekilde;

Kovid-19 hastası ya da temaslısı olduğu için tedavi ya da karantina sürecinde olan öğrenciler ile kronik rahatsızlığını belgelendiren öğrenciler okula devam edemedikleri günlerde devamsız sayılmayacak.

Öğrencilerin sınavları yüz yüze ve salgın tedbirleri dikkate alınarak yapılacak. Bu kapsamda, kronik hastalığı bulunan öğrencilerin sınavları okul ortamında yüz yüze Kovid-19 salgını kapsamında gerekli tedbirler alınarak tamamlanacak.

Kovid-19 testi pozitif olan veya temaslı durumda olan öğrencilerin sınavları ise karantina bitiminde okul müdürlüklerince belirlenen tarihlerde kayıtlı bulundukları okullarda yapılacak.

– Eğitimini evde veya hastanede sürdüren öğrenciler

Evde veya hastanede eğitim hizmeti verilen öğrenciler bu eğitimlerini sürdürecek ve bu öğrencilerden okula devam zorunluluğu aranmayacak.

Bu öğrencilerden Kovid-19 hastası ya da temaslısı olduğu için tedavi ya da karantina sürecinde olanlara eğitim hizmetinde görevlendirilen öğretmenler tarafından uzaktan canlı ders yapılacak.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et