Korona yüzünden kapanan okul oldu mu? Açıklandı

Koronavirüs vakaları artıyor. Eğitim tam anlamıyla virüs gölgesinde devam ediyor. Her gün açıklanan vaka sayısı sonrası okların hedefinde yüz yüze eğitim oluyor. Sosyal medyada insanlar vaka sayısı ile okullar arasında doğrudan korelasyon kurmaya başladı. Hatta bazı sosyal medya haber kanalları, dayanaksız biçimde Korona nedeniyle kapatılan okulların var olduğunu iddia etmeye başladı. Ülkemizde okullara çocuk gönderen milyonlarca aile bu vaziyetten endişeli.

Konu dilden dile yayınlınca Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Önceki gün Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yeniden hizmete açılması dolayısıyla bir törene katılan Özer’in gündeminde yüz yüze eğitim vardı.

KORONADAN KAPATILAN OKUL YOK

İddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirten Mahmut Özer, Koronadan kapatılan herhangi bir okul olmadığını aktarırken, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranının yüzde 91 olduğunu belirtti. Türkiye’nin normalleşmesi için eğitimin normalleşmesi gerektiğinin altını çizen Özer;

“6 haftayı geride bıraktık ve okul bazlı il bazlı bir sistem geliştirmedik. Sınıf bazlı vaka bazlı sistem geliştirerek herhangi bir sınıfta vaka olduğu zaman başlangıçta 14 gün daha sonra Sağlık Bakanlığı’mızın önerileri doğrultusunda 10 günlük yüz yüze eğitime ara verdik. Değerli konuklar Türkiye’nin eğitim sistemi devasa bir eğitim sistemidir. 18 milyon öğrencisi 1.2 milyon öğretmeni ile tüm Türkiye’nin tamamını etkileyen bir sisteme sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığı kapasitesi Türkiye’nin örneklemi değil evrenidir. Pandemi sürecinde Türkiye’nin normalleşmesi için eğitim sisteminin normalleşmesi lazım. Başlangıçtaki kararlılığımızın arkasındayız” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et