Kolajen nedir? Ne işe yarar?

Spor Eğitimi alanında olanlar iyi bilir ki, sporda ‘antrenman’ kavramı kadar ‘beslenme kavramı’ da son derece önemli. Beslenme adını verdiğimiz sekanslar özel kurgulanır, özel besinler ve özel takviyelerle süslenir. Profesyonel, amatör veya sadece hobi olarak spor yapan herkes, sporda başarıya giden yolun beslenmekten geçtiğini bilir. Beslenmede ise farklı takviyeler sizi amaca götürür. Kolajen de bunlardan biri. Peki adını son günlerde sporla ilgili veya değil hemen her yerde duyduğunuz Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar?

Son zamanlarda kozmetik sektörü başta olmak üzere hayatın her alanında kolajen adını verdiğimiz maddenin ismini duyar olduk. Sporcular bu isme daha öncesinden aşina. Cilt, saç gençleştirme ‘vaadi’ ile bir çok alanda kullanılmaya başlandı.

Kolajen nedir?

KOLAJEN NEDİR?

Kolajen bir protein çeşididir. Vücudumuzun yüzde 30’unu oluşturan proteinler içerisinde Kolajen adını verdiğimiz protein büyük yer tutar. Ana görevi bağ dokusunun, kemiklerin, kıkırdakların, tendonların, cildin yenilenmesidir.

İnsan yaşlandıkça vücudunda kolajen seviyesi azalır. Zaten yaşlanma adını verdiğimiz kavramın temel sebeplerinden biri de budur. Bu nedenle ‘yaşlanma karşıtı’ kozmetik ürünlerde ‘Kolajenli’ lafını duymaya başladık. Zaten bu da insanların ‘kolajen nedir?’ diye sormasının yegane sebebi.

Kolajen özellikle belirli bir yaş üzerine eriştiğimizde, cildimizin, kemiklerinizi, dokularımızın onarımı ve yenilenmesi için fazlaca ihtiyaç duyduğumuz bir protein çeşididir.

KOLAJEN GERÇEKTEN FAYDALI MI?

Protein olarak az önce bahsettiğimiz Kolajen’in zaten faydalı olduğu tartışılmaz. Burada ‘dışardan aldığımız’ Kolajen’in faydasını sorguluyoruz. Bir çok ‘nutrition’ firması Kolajen satıyor. Kozmetik sektörü her ürününde Kolajen’i ön plana çıkarıyor. Peki bu ürünler sağlıklı mı?

Beslenmenin şaşmaz kurallarından biri ilk olarak ‘doğal’ ürünlerin tavsiye edilmesidir. Kolajen içeren bir çok gıda ve yemek mevcuttur. Örneğin kemik suyu büyük bir Kolajen kaynağıdır. Ayrıca tavuk, balık, yumurta akı gibi besinler de Kolajen kaynağıdır.

Fakat burada illa doğalı tavsiye edeceğiz diye takviye ürünleri de lanetleyecek değiliz. Günümüzde maalesef bu konuda bilinçsizlik nedeniyle anında ‘şeytanlaştırma’ yapılan yegane sektör besin takviyeleridir.

Elbette fütursuzca, bilinçsiz biçimde ‘takviye’ kullanmanızı önermiyoruz. Yalnız gereken durumlarda, doktor kontrolünde veya tavsiyesi ile Kolajen takviyesi alabilirsiniz. Bu takviyeler cildinizin, kemiklerinizin, kıkırdaklarınızın ve bağ dokularınızın yenilenmesi ve dolayısı ile sağlıklı yaşamanız için yegane kaynaklardan biridir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et