Kilo verme yolunda 12 altın kural

Sağlıklı bir fiziğe ulaşmak çağımızın en büyük gereksinimlerinden biri. Çağımızda bir çok ülkede insanların kilo ortalaması artıyor ve obezite her geçen gün büyük bir sorun haline geliyor. Kontrol edilemeyen fazla kilolar ilerleyen periyotlarda sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. İnsan ömrü her geçen gün uzasa da, ‘sağlıklı birey’ kavramının altı giderek boşalıyor. İnsanlar kilo problemleri ile boğuşurken hem fiziksel, hem ruhsal sorunları birlikte yaşamak zorunda kalıyor. Modern çağın getirisi olarak yapay gıdalar, fabrikasyon ürünler ve bol şeker içeren gıdalar her geçen gün büyük sorun haline geliyor. Haliyle toplumda kilo vermek isteyip bunu başaramayan, aldığı kilolar her geçen gün daha büyük sorun haline gelen insanlar görüyoruz. Peki kilo verme yolunda nelere uymalıyız?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SPOR VE DİYETE RAĞMEN TARTIDAKİ KİLOM NEDEN DEĞİŞMİYOR?

Bu nedenle işler sarpa sarmadan harekete geçmek, fazla kiloları vermek ve sağlıklı vücuda kavuşmak için bir çok insan farklı yollar deniyor. Bu yazımızda biz sizlere yeni bir yol sunmayacağız. Yazımızda, girdiğiniz yol her ne olursa olsun mutlaka başucu kılavuzu haline getirmeniz gereken 12 ayrı tavsiye bulacaksınız.

Kilo verme yolculuğu uzun ve zorlu bir yolculuk. Büyük bir çaba ve sabır isteyen bu yolda farklı kurallar mevcut. Sizler için kilo vermenin 12 altın kuralını derledik. Bu kuralların aksine yapacağınız her hareket kilo verme yolundan sizi alıkoyabilir.

1-) Kahvaltı en önemli öğünü

Kilo verme yolculuğunda yönteminiz ne olursa olsun kahvaltı asla atlamamanız gereken bir öğündür. Kilo vermek için uyguladığınız tüm yöntemlerde kahvaltı belki de en fazla çeşitliliğe ve alternatife sahip olduğunuz öğündür.

Kahvaltı gün içerisinde kolesterol seviyenizi düşürdüğü gibi, en önemli belirti olan ‘insülin seviyenizi’ de kontrol edecek ve gün içerisinde açlık seviyenizi kontrol altında tutacak bir öğündür. Düzenli kahvaltı yapmanın kilo kontrolü üzerinde de etkisi vardır. Bu nedenle sabah kahvaltısını asla atlamayın.

2-) Düzenli beslen

Düzenli bir beslenme programı olmadan kilo vermek adına gösterdiğiniz çabalar kesinlikle ‘boşa kürek çekmek’ olacaktır. Neyi, nerede, ne zaman yiyeceğiniz ve sürpriz öğünlere olabildiğince ‘kapalı’ olmanız hedefe ulaşmanızda değişmez kurallarınız arasında yer almalıdır.

Kilo vermenin ilk kuralı beslenme düzenidir. Çalakalem ve gelişigüzel bir beslenme rutini hedeflerinize yönelik en büyük düşmanınız.

3-) Bolca meyve ve sebze tüket

Kalori seviyesi, insülin direnci, kolesterol ve yağ oranı… Kilo verme yolculuğunuzda mutlaka düzende tutmanız gereken bu göstergeleri bolca meyve ve sebze tüketimi kolayca kontrol altında tutabilirsiniz. Kırmızı et, beyaz et ve balık gibi besin türleri elbette belirli periyotlarda vücudun ihtiyacı. Fakat kilo verirken meyve-sebze tüketimini göz ardı etmek yapılacak en büyük hatalardan biri olacaktır.

Meyve sebze tüketimini olabilecek en doğru zamanda, özellikle akşam öğünlerinden önce, mümkünse gün içerisinde yapmak kilo verme yolculuğunda atacağınız doğru adımlardan biri.

4-) Sürekli oturmaktan vazgeç

Kilo verme adına spor salonlarında harcadığınız mesai elbette çok kıymetli. Fakat tek başına asla yeterli değil. Hayat tarzınız vücudunuza yön veriyor. Sürekli oturarak, üşengeçlikle, ‘yorgunum’ bahaneleri ile vücudu tembelliğe alıştırmak spor salonundaki mesainizi boşa çıkaraktır. Aktif olun, aktif yaşayın.

5-) Bolca su iç

Evet, su ile ilgili tavsiyeleri çokça duydunuz, çokça işittiniz. Fakat bir şeyi çokça işitmiş olmanız bunun göz ardı edilecek bir tavsiye olduğu anlamına gelmemektedir. İç organların sağlığı, yağ yakım ve parçalama süreçlerine doğrudan etkisi ve hücre yenilemesine verdiği katkı başta olmak üzere suyun 5 bin faydasının her biri kilo verme yolculuğunuzda dostunuz.

6-) Yüksek lifli gıdaları yabana atma

Diyet programı adı altında bazı tavsiyeler veren kaynaklar sizleri genelde tek yönlü beslenmeye itiyor. Protein diyeti, su diyeti, et diyeti vs. derken bir yerden sonra sadece belirli besinlere yönelten bu programlar hem sizi sıkıyor, hem de vücudunuzu zayıf hale getiriyor. Kilo verme yolculuğunda gerekli oranda yağ, karbonhidrat gibi kağıt üzerinde ‘kilo aldırdığı iddia edilen’ besinlerin bir zararı yoktur. Vücudun bu materyallere olan ihtiyaç oranı bellidir. Özellikle lifli gıdalara sıkça başvurmanız diyetiniz esnasında duyacağınız ‘açlık hissini’ sıkça bastıracaktır. Bir çok diyette yaşayabileceğiniz en büyük sorun olan ‘açlık hissi’ karşısında lifli gıdaların açlığı erteleme özelliği hayat kurtarıcı bir nitelik taşıyor.

7-) Satın alırken besin değerine bak

Satın aldığınız her paketli ürünün arka kısmında içeriğinin ne olduğu, ne kadar protein-yağ-karbonhidrat-vitamin-şeker oranına sahip olduğunu gösteren kısımlar bulunmaktadır. Paketli olmayan ürünlerin besin değerlerini ise internetten kontrol edebilirsiniz.

Günlük almanız gereken belirli protein-karbonhidrat ve yağ oranları bulunmaktadır. Kilo verme aşamasında bu oranları tutturmak için her besin maddesinin içeriğini bilmek çok önemlidir. Elinize kalemi kağıdı alıp, aldığınız besinlerin ‘besin değerleri’ kısmını takip ederek hangi değerlerde beslendiğinizi analiz edin ve hesaplayın.

😎 Tabağı küçült

Kültürümüzde ‘bol kepçe’ büyük bir yer tutuyor. Yemek konusunda elini sakınmayan bir millet olduğumuz kesin. Fakat kilo verme yolculuğunda bu sağlıklı değil. Öğünler esnasında tabaklarınızı küçültmek, bol su ve yüksek lifli gıdalarla tokluk hissi ortaya çıkarmak ve bu sayede ‘daha az yemek’ sizin uzun vadede beslenme alışkanlığınızı sağlıklı bir noktaya getirecek ve bu sayede ayna karşısında kendinizi daha fit görmeye başlayacaksınız.

9-) ‘Acısız kazanç’ bekleme

Elbette yapılan her iş, her aktivite kendi içerisinde zorluk barındırır. Ama şunu kabul edelim; “Kendi vücuduna karşı verdiğin mücadele en zorudur”

Kilo verme adına yapılan her eylem, insanın kendi vücuduna karşı verdiğin bir mücadeledir. Spor salonunda harcanan mesailer, aç geçirilen saatler, düzenli bir yaşam, zaman zaman sosyal hayattan edilen fedakarlık… Bunların hiç bir kolay değil. Fakat acısız kazanç beklentisi kendi vücüduyla savaşan biri için fazla iyimser olacaktır.

10-) Abur Cubura elveda de!

Cipsler, kolalar, çikolatalar, bol kalorili tatlılar. Özleyeceksiniz biliyoruz. Fakat bazı zorunluluklar söz konusu. Bir ısırığında/yudumunda yüzlerce kalori bulunan, adeta ‘şeker bombası’ olarak nitelendirebileceğimiz bu besinler sizin dostunuz değil. Dış görünüşü ve tadı harika olabilir. Fakat ayna karşısında size dönüşü hiç de ‘harika değil’. Bu nedenle bugünden itibaren abur cubura, aşırı tatlı şeylere, kalori bombası besinlere ‘elveda’ demeniz gerekiyor. Aksi durumda kilo verme adına yaptığınız her hareket nafile bir çabadan ibaret kalacak.

Ara sıra kendinizi şımartacağınızı da biliyoruz. Fakat biz yine de ‘yok diyelim’

11-) Önce plan sonra hareket

Çalakalem girişilmiş olan kilo verme yolculuğunun sonu aşikar. Yarıda bırakılan spor veya diyet, eskisinden daha çok alınmış kilo. Eskisinden daha çok alınmış kilo ile bir kez daha girişilen yolda yine yarıda bırakılmış diyet ve spor, ardından sonu gelmeyen döngü ile edilen ‘pes’.

Plansız girişilen kilo verme yolculuğu kesinlikle yanlış. Her işin uzmanına danışmak, uzmanın planlamasına uymak ve bu plandan ayrılmamak sizi sonuca götürecektir.

12-) Önce beyninizi hazırlayın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kilo verme yolculuğu vücudunuza karşı verdiğiniz bir savaş. Vücudumuzun yönetim merkezi ise beynimiz. Beynimizi saflarına katmadığımız bir savaşı kazanmamız mümkün değil.

Öyleyse ilk yapmamız gereken fazla kilolarımızı ‘kafamızın içinde bitirmek’ olacaktır. Geri kalanı sizin azim, düzen ve disiplininize kalıyor.

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et