KDK’dan sevindiren ücretli öğretmen kararı

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olarak çalışanlar kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen olarak 3 farklı statüde çalışıyorlar. Bu statüler arasında en düşük ücret ve hak sahibi olanlar ise ücretli öğretmenler. Örneğin kadrolu ve sözleşmeli öğretmen olarak çalışanlar her 10 saatte 1 saat hazırlık ve planlama ek ders ücreti alıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatında bulunan bu madde ücretli öğretmen olarak çalışanları bir hayli üzüyordu.

Bu duruma itiraz eden bir ücretli öğretmen, haftalık 30 saat derse girdiğini, fakat her 10 saatte 1 ek ders ücreti alamadığını belirterek Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) binlerce ücretli öğretmen kadrosundaki personeli sevindiren bir tavsiye karar verdi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN DE ALABİLSİN

439 sayılı Kanunun ek 1. maddesindeki “öğretmenlere” ifadesi ile Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın tanımlar maddesindeki “Öğretmen” tanımını göz önünde bulunduran KDK, söz konusu maddede ‘öğretmen’ tanımı geçiyor olmasına rağmen ücretli öğretmenlerin ödeme alamamasını haksız bir uygulama olarak değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiye mektubu veren KDK, ücretli öğretmenlere de 1 ek ders ücreti kadar hazırlık ve planlama ücretinin verilmesini istedi. Şimdi ücretli öğretmenlerin gözü kulağı MEB’te.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et