Karar günü geldi: Okullar kapanacak mı? İşte duyumlar

10 milyonu aşkın öğrenci Mart ayının ikinci gününden beri bir çok ders için yüz yüze eğitime döndü. Başta 8 ve 12.sınıflar olmak üzere öğrenciler fiziki eğitim almaya başladı. Bazı dersler uzaktan devam ediyor. Fakat aradan geçen 4 haftalık süreçte vaka sayıları beklendiği gibi gitmedi. Gerek tedbirlere uyulmaması, gerekse virüsün mutasyon geçirmesi işin ucunu kaçırdı.

29 Mart itibari ile kritik gün gelip çattı. Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde bir araya gelecek olan bakanlar virüs ve virüsün getireceği tedbirleri konuşacak.

Yeniden 30 binlere yükselen vaka sayısından okullar sorumlu tutuluyor. Dolayısı ile kabineden de okullara ilişkin kararlar gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bir çok kişinin aklında okullar kapanacak mı? sorusu mevcut. Biz de sizler için son durumu ve olası ihtimalleri değerlendirdik.

OKULLAR KAPATILACAK MI?

Vaka sayısının yeniden 30 binlere yükselmesi ile bu ihtimal ciddi anlamda belirdi. Mutasyonlu virüsün gençleri de etkiliyor olması ve daha bulaşıcı olması akıllardaki ilk endişe. Konu ile ilgili gelen duyumlar kabinede okulların kapanma ihtimalinin ciddi anlamda konuşulacağı yönünde.

Fakat diğer taraftan eğitimde büyük aksamalar mevcut. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kayıplarını yaz aylarında düzeltmeyi düşünürken şimdi gelecek bir kapanma daha büyük kayıpların da önünü açacak. Bu nedenle MEB’in kapanmaya yönelik endişeleri de mevcut. Yine de virüsün geldiği nokta bir kapanmayı neredeyse zorunlu kılıyor.

AŞI ÇÖZÜM OLUR MU?

Ülkemize BionTech’ten satın alınan 1.5 milyon aşı gelmiş durumda. Bu aşının bir kısmı öğretmenlere ayrıldı. Haliyle öğretmenlerin aşılanacağı bir ortamda eğitimin devamının sağlanması da söz konusu olur. Kapanmanın düşünüldüğü bir ortamda öğretmenlerin aşılanması kararının alınması kapanma ihtimalini biraz daha zayıflatıyor.

SINAVLAR NE OLACAK?

Bir diğer endişe de sınavlarla ilgili. 8. sınıfların LGS, 12. sınıfların YKS endişesi var. Bir açılıp bir kapanma ortamında bu öğrencilerin sınava nasıl hazırlanacağı soru işaretine dönüşmüş durumda.

Bugün yapılacak olan Kabine Toplantısı’nda bu tür sorunlar elbette hükümetin karşısına çıkacak. Bu karmaşa içerisinde hükümetin gerek sağlık, gerek eğitim için en doğru kararı alması bekleniyor. Gözler şimdi akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et